6 Adımda Diş Estetiği Nedir?

Dt. Arzu Yalnız Zogun diş estetiği hakkında bilgi verdi.

Diş estetiği, oldukça geniş bir alandır. Diş yapınız, karakteriniz ve hatta sosyal statünüz hakkında geniş bir bilgi verebilir. Dişleriniz, ağız yapınız ve sorununuza göre en uygun diş estetiği yöntemi hakkında hekiminiz sizi bilgilendirecektir.

Gingivektomi

Diş etlerinizin gözükmesi gülümseme anında kötü bir görüntü sergilemenize sebep olur.Kişinin yaşı genç olsa dahi yaşlı bir görünüme sebep olur. Tedavisi için de diş etine gingivektomi işlemi yapılabilir. Çok pratik bir işlemdir, ufak dokunuşlarla dişinize yepyeni bir görüntü kazandırabilir.  Kısa olan dişlerin boyu bu işlem sayesinde uzatılabilir, dişler simetrik değil ise bu uygulama ile düzeltilebilir.

Porselen Lamine

Kişiler genellikle ”Hollywood Gülüşü” şeklinde tabir edilen diş estetiklerini oldukça beğenir. Hollywood gülüşünün açılımı ise, sağlıklı, genç ve beyaz diş görüntüsüdür. Bunu sağlayabilen bir diğer diş estetği ise, porselen laminedir. Dişlerin yapısı yaş aldıkça değişmeye başlar. Yediğimiz besinlerden, içtiğimiz şeylere kadar dişin rengini etkileyen ve kötüleştiren birçok faktör vardır. Gençlik ile güzel gülümseme ve beyaz dişler özdeşleştirilir. Bunu yeniden kazanmak adına da porselen laminelere başvurmak oldukça uygundur. Dişin minesin tamir edilmesi, düzelmesi presibine dayanan porselen laminalar neredeyse doğal dişinizden ayrıt edilemezler. Hollywood gülüşüne sahip olmak isteyenler bu uygulamaya başvurur. Bunun sebebi de, ekran önündeki kişilerin porselen lamine uygulaması yaptırmasıdır. Bu uygulama ile lekelenmeler giderilir ve diş beyazlar. Çapraşıklar düzeltilir. Aralıklar kapatılır.

Bleaching- Beyazlatma

Beyaz dişler, insan ilişkilerinde ve kişinin kendine güvenini geri kazanmasında oldukça önemli etkenlerdir. Ancak ağız hijyenin tam yapılmasına rağmen zaman içinde yıpranan dişler ya da kullanılan anti biyotik gibi ilaçlar sebebiyle hafif gri tonlarına bürünen dişler beyazlamaz. Bu sebeple beyaztlama işlemine başvurulur. Hemen hemen herkese yapılabilen bleaching işlemi ile lekelerden ve sarı dişlerden kurtularak bembeyaz bir görünüme kavuşabilirsiniz. bknz: Diş Beyazlatma İşlemi ve Yöntemleri

Kompozite Lamine

Dişlerin birbirine olan konumu, hizası ve yüzünüz ile uyumu birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Dişlerdeki aralıklar kapatılınca dahi, yüz ifadesinde değişimler olur. Bunun dışında aralıklı dişler, süt dişlerine benzetilir. Bu sebeple kişi devamlı bir çocuksu ifade taşır. Bu sorunları gidermek için kompozite lamine uygulamasına başvurulur. Bu sayede diş estetiği kazanılmış olur. Beyazlatılma yöntemiyle istenilen beyazlığa kavuşmayan gülüşler de kompozite lamine ile beyazlatılabilir. Ön dişlerde dolgu var ise ya da çürük, bu tedavi ile giderilebilir. Büyük bir müdahale değildir, bu sebeple zamanı olmayan kişiler için de oldukça önemlidir.

Laminate Veneer

Laminateler ışık geçirir yapıdadırlar. Bu sebeple oldukça doğal dururlar. Dış etkenler sebebiyle sararmazlar. Ön dişlerinde kırıklar olan, dişlerin boyları farklı olan, çapraşık dişleri olan, dişlerin şeklini sevmeyen ve gülümseme anında dişetlerinin çok fazla göründüğü kişilerde laminate veneer uygulaması yapılabilir.

Ortodontik Tedavi

Ortodontik tedavi, yalnızca küçük çocuklara uygulanabilen bir tedavi değildir. 7 ’den 70 ’e herkes ortodontik tedaviye başvurabilir. Bu tedavi için gelişitirilmiş şeffaf teller, hayatınızı etkileyemecek ve fark edilmeyecek şekildedir. Çapraşık dişler ileride çok büyük problemlere yol açabilir. Diş fırçalamakla temizlenmeyen besin atıkları bu çapraşıklar arasında birikir ve çürüklere yol açarak ön dişleriniz de dahil olmak üzere tüm dişlerinizde kayıplara yol açabilir.  Diş telleri herkese uygulanabilir. Horlama sorunu olan kişilerin bu şikayetini azaltır. Ağzın kapanıp açılma sorunları var ise, diş gıcırdatma problemi gözlemlenebilir. Bu sorun da ortodontik tedavi ile giderilebilir.

Kaynak : 6 Adımda Diş Estetiği