Açlık krizleriniz neyi işaret ediyor?

 Gün ortasında kendini gösteren çikolata krizleriniz yüzünden canınız sıkılıyorsa, bu duruma üzülmek yerine onların size iletmek istedikleri mesaja kulak verin ve atıştırma krizlerinizin neden kaynaklandığını anlamaya çalışın.

 Bir anda çikolata yemezseniz ölecekmiş gibi hissetmeniz, çikolatanın dünya üzerindeki en mükemmel yiyecek oluşundan değil! Muhtemelen bu krizinizin arkasında değerlendirilmesi gereken biyolojik faktörler var.

 Açlık ve atıştırma krizleri birçok nedenden kaynaklanıyor ve farklı şekillerde kendini gösteriyor olabilir. İlk bakışta nedenini anlamadığınız ve “canım istiyor” diyerek değerlendirdiğiniz yemek krizlerini yakından inceledik.

İşte atıştırma ve açlık krizlerinizin size işaret ettikleri!

Magnezyum eksikliği

 Açlık krizleriniz çoğu zaman iyi beslenmediğinizin işaretini verir. Çikolata , tuzlu yiyecekler ve şeker bu tarz açlık krizlerinde tüketilen gıdaların başında geliyor. 
Hiç brokoli ya da haşlanmış tavuk krizine girdiniz mi? 

 Ne zaman beslenme şekliniz magnezyum açısından zengin besinler, faydalı yağlar , sağlıklı karbonhidratlar , B vitamini açısından zengin gıdalar ve doğal mineral kaynaklarını içermezse, canınız o anda bu besin eksikliklerinizi hızlıca giderebilecek sağlıksız gıdaları tüketmek ister.

 Çikolata magnezyum açısından oldukça zengin bir besin maddesidir. Magnezyum vücudumuzun stresle savaşması, bize enerji vermesi ve 200’den fazla enzimatik reaksiyonu düzenlemek için gerekli bir besin maddesidir.

Stres ve yoğun egzersizler magnezyum seviyenizi düşürebilir. Bu durumda sürekli olarak magnezyum içeren sağlıklı gıdalar tüketmeniz gerekiyor. 

Çikolata ve yeşil yapraklı sebzeler, dünya üzerindeki herşeyden fazla miktarda magnezyum içeriyor.

Chia çekirdeği, balkabağı çekirdeği ve badem magnezyum içeren diğer yiyecekler.

Mineral ihtiyacı

Eğer canınız tuzlu bir şeyler yemek istiyorsa, sodyum içermeyen sebze sularından tüketin. 

Bu sebze suları sodyum açısından oldukça zengindir. Ya da sebze suyu içmek istemiyorsanız yemeklerinizde Himalaya deniz tuzu kullanabilirsiniz. 

Vücudunuzun tuzlu ve yağlı cipslere ihtiyacı yok. Vücudunuzun ihtiyacı olan şey tuzun içinde bulunan magnezyum ve potasyum gibi mineraller.

Yani canınız bir paket cipsi mideye indirmek istediğinde aslında vücudunuz size minerallere ihtiyacı olduğunu söylüyor!

Doğal karbonhidratlar

Eğer canınız tatlı bir şeyler yemek istiyorsa beslenme planınıza havuç ve patates gibi sebzeleri ekleyin.

 Bu sebzeler böğürtlengiller ve domatesler gibi doğadan şekerli bir tada sahiptir. Şeker yerine bu sebzeleri tüketin ve anında sizi esir alan şekerleme krizinizin ortadan kaybolduğunu görün.

 Eğer mısır gevreği ve kurabiye gibi şeyler yemek istiyorsanız, bir avuç dolusu fındık , kuru üzüm ve incir tüketebilirsiniz. Bu besinler tatlı krizlerinizle başa çıkmanızı sağlayacak faydalı ve sağlıklı yiyeceklerin başında yer alıyor.

Protein eksikliği

Hiç diyetinizde daha doyurucu bir besine ihtiyacınız olduğunu düşündünüz mü? 

Yemek yedikten sonra bile hala aç mısınız? Sürekli olarak kendinizi aç hissetmeniz yalnızca yeterli miktarda protein tüketmediğinizi gösterir. 

Eğer diyetinize et, yumurta, ypğurt gibi kaliteli proteinler eklerseniz kendinizi sürekli aç hissetmediğinizi fark edeceksiniz.

Vücudunuzun beyin fonksiyonlarınızı ve metabolizmanızı düzenlemek için proteinlerden sağladığı sağlıklı amino asitlere ihtiyacı var.

Eğer şikayetiniz açlık hissiyle ilgiliyse bu sorunu daha fazla protein tüketerek aşabilirsiniz.