Bebeğin bağışıklık sisteminin ilk bariyerinin cildi olduğunu biliyor muydunuz ?

Bebek cildinin hayati rolü

Cilt bariyerinin temel rollerinden biri, vücudu zehirli-zararlı, tahriş edici, alerjen maddeler gibi çevresel tehditlerden korumaya yardımcı olmaktır.

Sağlıklı bir cilt, bebeğin bu çevresel tehditlere karşı ilk savunma hattıdır. Cildin en üst tabakası, vücudu korumaya yardımcı olur1,2; su, kimyasallar, mikroplar, aşırı sıcaklıklar, elektrik dalgaları ve ultraviyole ışınlar (UV) gibi çevresel tehditlere karşı kalkan görevi görür. Bu sayede sağlıklı bir cilt, vücudu ciltten girebilecek enfeksiyonlardan korumaya destek olur.

Bebek cildi neden özel ilgiye ihtiyaç duyar ?

Bebek cildi yetişkin cildinden farklıdır ve yaşamının ilk yılı boyunca gelişmeye/değişmeye devam eder.3 Bebek cildi yetişkin cildine göre daha ince, daha geçirgen ve daha hassastır.3,4 Bu nedenle çevresel tehditlere karşı daha korunmasızdır. Genetik özelliklerin yanı sıra, bebek cilt bakımında uygun ürünlerin kullanılmaması ve gerekli cilt bakım uygulamalarının yapılmaması cildin bariyer bütünlüğünün bozulmasına/hasar görmesine neden olabilir.

Hasar görmüş cilt bariyeri alerjenlerin cildin alt tabakalarına geçmesine izin verir, böylece alerjik olmayan bir bebeği alerjiye yatkın hale getirebilir. Bu da bebeklerde atopik dermatit oluşumuna kadar ilerleyebilir.

Bebeğin bağışıklık sisteminin ilk bariyeri olan hassas cilt bariyerini korumak için özel ürünler kullanmak gerekir

Bebek cildine doğru şekilde bakım yapılması cilt bariyerinin hasara uğramasını engeller. Bu da ancak doğru bebek şampuanı ve bebek bakım ürünlerinin kullanımıyla gerçekleştirilebilir.

Uzmanlar bebek şampuanı ve cilt bakım ürünlerinin sağlıklı cilt bariyerinin bütünlüğünü koruması konusunda hemfikirdirler. Doğumdan itibaren bebek cildine uygun ürünlerin doğru şekilde kullanılması bebeğin cilt bariyerini koruyarak atopik dermatit gelişme riskini azaltır.

Benzil alkol, SLS, sabun, alkol ve alerjen içerikli ürünlerin bebek saç ve cilt bakımında kullanımından kaçınmak ve cildi düzenli olarak nemlendirmek bu uygulamaların arasında sayılabilir. Bebek cildi için özel olarak formüle edilmiş şampuan ve diğer ürünlerin güvenliği ve etkinliği klinik olarak kanıtlanmış olmalıdır.

Pediatrik Dermatoloji Derneği Johnson ’s® baby ürünlerini tavsiye eder.

Johnson ’s® baby ürünleri, bağışıklık sisteminin ilk bariyeri olan cildine özen gösterecek ve cilt bariyerini koruyacak şekilde formüle edilmiştir. Pediatrik Dermatoloji Derneği bebek saç ve cilt bakımında Johnson ’s® baby ürünlerinin* kullanılmasını tavsiye ediyor.

*Johnson ’s® baby Şampuan, Yenidoğan Saç ve Vücut Şampuanı, Yağ, Parfümsüz Islak Mendil

Referanslar:
1.Hoath S, et al. Neonatal Skin Structure and Function. 2003
2.Chiou Y, Blume-Peytavi U. Skin Pharmacology and Physiology. 2004
3.Nikolovski J, et al. Journal of Investigative Dermatology. 2008
4.Stamatas G, et al. Pediatric Dermatology. 2009
5.Stamatas G, et al. Cosmetics & Toiletries. 2009

Johnson ’s Baby şampuan:

Gerçek Göz Yakmayan® formülü gözler için saf su yumuşaklığındadır. Johnson ’s baby şampuan yeni ve yumuşak formülü sayesinde saçın doğal nem dengesini korur ve saçta hiçbir kalıntı bırakmaz. Saçların ipeksi yumuşaklığını korur ve mis gibi kokmalarını sağlar. Bebeğinizin saçını temizlemek ve nemlendirmek için idealdir.

Çocuklarda Cilt Problemleri
– Çocuklarda egzama hangi nedenlerle ortaya çıkabilir?
– Çocuklarda hangi cilt problemlerine daha sık rastlanır?
– Çocuklarda mantar hangi nedenlerle olur?
– Çocuğumda sürekli kaşıntı var, neden olabilir?
– Çocuğumun cildi sürekli kızarıyor, sebep ne olabilir?
– Çocuğumun cildinde döküntü var, neden olabilir?
– Atopik egzama nedenleri nelerdir?
– Çocuğumun cilt probleminin hangi hastalığa bağlı olduğunu nasıl anlarım?
– Çocuklardaki hangi deri hastalıkları bulaşıcıdır?