Bebeklerde Gaz Sancısı İçin Önerilen Bitki Çayları

Yeni aday anne ve babaların en büyük sorunlarından biride bebeklerinde oluşan gaz sancısı olmuştur. Özellikle yeni doğan bebeklerde çok fazla görülen bu durum aslında oldukça normal olan ve geçici bir süre devam edecek olan bir sorundur. Kimi zaman bebeğin yeteri kadar bağırsak faaliyetinin olmaması kimi zaman ise annenin yanlış beslenmesinden kaynaklı bebeklerde görülen gaz sancısı oldukça normal bir durumdur.

Özellikle yeni doğan bebeklerde görülen bu durum yaklaşık 6 ay en fazla 10 ay süren bir durumdur. Anne sütü ile beslenen bebeğin gaz sancı nedeni genellikle annenin beslenmesinden kaynaklanan bir durumdur. Kuru fasulye, nohut, soğan, bulgur, mercimek gibi besinler genellikle gaz yapacak besinlerdir. Emziren annenin çok fazla bu besinleri tüketmesi anne sütü ile bebeğin gaz sancısı çekmesine neden olmaktadır. Bu nedenle annelerin beslenme konusunda hassas davranmaları önemli konular arasında yer almaktadır.

Bunun dışında ek gıda ile beslenmeye geçen ya da mama ile beslenen bebeklerde de gaz sancısı görülen durumlardan biridir. Özellikle gece ağlamaları ile başlayan gaz sancısı ailenin bu durum karşısında tedirgin ve huzursuz olmasına neden olmaktadır. Bu durumun nedeni ise bebeğinize yedirdiğiniz ek gıdalar ya da kullanılan mama türü olabilir. Bu nedenle bebeğinizin mamasını değiştirebilir ya da ek gıda konusunda doktorunuza danışabilirsiniz. Tüm bunların dışında yine bebeklerin gaz sancısı sorununa karşı bitki çayları ile önlem almanız mümkün. İşte bebeklerde gaz sancısına iyi gelebilecek bitki çayları ve tarifleri.

Rezene Çayı

İlk olarak küçük bir cezveye bir miktar yani yarısından daha az su koyunuz. İçine bir çay kaşığı rezene atın ve ocağa koyarak kaynamasını sağlayın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatarak 5 dakika  kadar çayın demlenmesini bekleyin. Rezene çayı demlendikten ve ılıdıktan sonra bardağın içerisine alın. Bu çayı çay kaşığı yardımıyla bebeğinizi çok zorlamadan yavaş yavaş içirin. Çayı bebeğinize içirirken bir seferde çok fazla değil, gün içinde belli aralıklarla azar azar vermeniz daha doğru olacaktır.

Çörek Otu Çayı

Bir ya da iki kaşık çörekotu tohumunu bir kaba koyun. Üzerine bir miktar kaynar su dökerek, birkaç dakika bekleyerek özdeşmesini sağlayın. Daha sonra süzdüğünüz sıvıyı, suyla seyrelterek, gaz sancısını çeken bebeğinize yavaş yavaş içirin.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

bebelerde ağrı, gaz sancısı, bebeklerde gaz sancısı, bitkisel yöntemler, bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer, bebeklerde gaz nedenleri, bebeklerde ağlama nedenleri, gaz sancısı nasıl geçer, gaz sancısı için biykisel yöntemler, bebeklerde gaz sancısını geçiren çay, çörek otu çayı, rezene çayı, rezene çayı ne işe yarar, rezene çayı nasıl demlenir, rezene çayı nasıl yapılır, gaz yapan yiyecekler, bebeklerde gaz yapan yiyecekler, bebeklerde gaz neden olur, bitki çayı, bitkisel çözüm