Çok Tuz İçeren Besinler

Çorba

 Bir kase sıcak çorbaya kim hayır diyebilir ki? Fakat konu özellikle hazır çorbalarsa gerçekten de dikkat etmelisiniz. Bir kase hazır çorba hem 300 kalori içerir hem de günlük sodyum limitinizin yarısını.
Eğer mutlaka hazır çorba alacaksanız düşük tuzlu olanlarını tercih edin ve tatlandırmak için taze çekilmiş karabiber, taze baharatlar ve parmesan peyniri kullanın.
Tavuk göğsü
Çiğ tavuk göğüsleri ile ilgili gizlenen bir sır var; bu tavuklara genellikle yüksek sodyum içeren çözeltiler enjekte ediliyor. Bundan kaçınmak için etiketinde ”geliştirilmemiş ’ ’ yazanları tercih edin ve içindekiler bölümünde tuz yazan markalardan uzak durun. Mümkünse tavuğunuzu organik tercih edin.
Sodyumu azaltılmış gıdalar
 Paketinde ”Sodyumu azaltılmış” yazan bir ürün gördüğünüzde bunun, daha az tuz içerdiği anlamına geldiğini düşünebilirsiniz. Fakat bu terim, normal halinden %25 daha az sodyum içeren her üründe kullanılabilir. Bu da, normalde 1000 mg. sodyum içeren bir ürünün sodyumu azaltılmış halinin 750 mg. sodyum içerdiği anlamına gelir ki bu da hala yüksek bir orandır. Eğer tuzu yavaş yavaş azaltmak istiyorsanız sodyumu azaltılmış olanlarla başlayabilirsiniz ama hedefiniz tuzdan uzak durmaksa ”düşük sodyumlu” (maksimum 140 mg. sodyum) ya da ”çok düşük sodyumlu” (maksimum 35 mg. sodyum) yazan ürünleri tercih edin.
Sebze burger
Bazı soya ve sebze burgerler bol miktarda işlenmiş gıdayla hazırlanırlar. Bu nedenle de yüksek oranda sodyum içerebilirler. Sadece hamburger köftesi 500-500 mg sodyum içerir.
Soslar
Marine ve salata soslarının tuz içerdiklerini hepimiz biliyoruz ama ne kadar sodyum içerdiklerini duymak sizi şaşırtacak. 2 yemek kaşığı salata sosu ya da barbekü sos 300 mg. sodyum içerir (günlük ihtiyacınızın %10-15 ’i).
Sıcak çikolata
Bu iştah açıcı içecek düşük oranda (80-100 kalori) kalori içerse de bir porsiyonu günlük sodyum ihtiyacınızın %7 ’sini içerir.
Süzme peynir
Yüksek oranda kalsiyum ve protein içeren süzme peynirin düşük yağlısı 28 gram protein içerir ve sadece 160 kaloridir. Fakat bir kase süzme peynir neredeyse 1,000 mg. sodyum içerir. Bu da günlük ihtiyacınızın %40 ’ı demektir.
Pancake
Ev yapımı pancakelerde oranı düşürebilecek olsanız da hazır pancakeler ve pancake malzemeleri 2,000 mg. sodyum içerir.
Sandviç
Ekmekteki, salamdaki, peynirdeki ve turşudaki sodyum oranları birleşince masum görünen bir hindi sandviç bile 900 mg. sodyum içerir.
Unlu mamüller
Hazır aldığınız kekler ve donutlar şeker ve karbonhidratlarla doludurlar ve aynı zamanda tuz içerirler. Bir donut 200 mg. sodyum içerebilir.
Kahvaltılık gevrekler
Güne sağlıklı başlamanın yollarından biri kahvaltılık gevreklerdir fakat pek çok kahvaltılık gevrek 180-300 mg. oranlarında sodyum içerir. Bu da günlük ihtiyacınızın %12 ’si demektir.
 
Sağlıklı yaşamak için mümkün olduğunca tuzdan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Sağlıklı günler dileriz!