Düğün Öncesi Gelin Diyeti

gelin diyetiDüğün tarihi yaklaştı ve artık düğün için hazırlıklar son hızıyla devam ediyor. Bir yandan düğün telaşı sürerken gelin olacağınızı unutmamanız ve düğün için harika bir gelin olmak zorundasınız. Gelin diyeti ile sizler gelinlik içerisinde bir prenses gibi olacaksınız. Unutmayın gelin diyeti ile fazla olan kilolarınızın tamamından kurtulmanız zaman bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle diyet uygulamasına düğüne bir kaç ay kala başlamalısınız. Düğünde kilolarınızın sizi rahatsız etmesini istemiyorsanız bu diyeti bir okuyun. Düğün günü kabusunuz olacak kilolarla savaşmak yerine şimdiden tedbirinizi alın diyoruz. Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte düğün sezonu da açılmış oldu. Bir yandan düğün telaşı bir yandan gelinlik seçimi derken bir çok zamanınızı burada kaybedeceksiniz. Aaa kilolarımı unuttum dememek için sizlere kadının evi olarak şimdiden hatırlatmada bulunuyoruz. Unutmayın gelin olacakların düğün günü için gelinliğe oturmuş ve fit vücuduyla davetlilere merhaba diye bilmeli yoksa kilolarınızdan kurtulmak istemiyor musunuz?. Bir gün içinde olsa güzel görünmek ve fit bir vücuda sahip olmak isteyen gelin adayları için en özel gelin diyeti uygulaması. Ayrıca çokta zor bir diyet değil, bütün diyet uygulamalarında olduğu gibi bazı zararlı yiyeceklerden uzak duracaksınız. Bunların başında her zaman olduğu gibi un, şeker ve yağ olacaktır. Belli periyotlarla uygulayacağınız bu özel gelin diyetiyle düğün günü ve gecesi muhteşem olacaksınız. Bir gün içinde olsa bu kadar güzel görünmeye değmez mi?

Basit Karbonhidratları Azaltın

Beyaz şeker, beyaz un basit karbonhidrat içerir ve emilimi çok hızlıdır. Vücutta çok çabuk enerjiye dönüşür ve fazlası yağ olarak depolanır. Besin kalitesi de oldukça düşüktür, boş enerji kaynağı olarak adlandırılır. Günlük enerji ihtiyacının kaliteli besin kaynaklarından karşılanması sağlık açısından her halükârda daha olumlu olur. Bu çok önemli ve yoğun zaman diliminde beyaz şeker ve şekerli besin tüketiminin azaltılması kilo almamak ve kolay verebilmek için çok önemli artı değere sahiptir.

Öğünlerinizin Glisemik İndeksini Düşürün

Glisemik indeks, bir besinin kan şekerini ne kadar ve ne hızda yükselttiği ile ilgili bir terimdir. Glisemik indeksi yüksek olan besinler kan şekerini hızlı yükseltir ve hızlı düşürürler. Bu durum, açlık hissinin artmasına neden olur ve miktar kontrolü zorlaşır. Bu nedenle, basit karbonhidratlar yerine öğünlerde kuru baklagil, sebze, tam buğday ekmeği, makarna gibi kompleks karbonhidratlar yeterli miktarda yer almalıdır.

Doymuş Yağ Tüketimine Bir Son Verin

Tereyağı, kaymak, kuyruk yağı gibi hayvansal kaynaklı yağlar, doymuş yağ kaynaklarıdır. Doymuş yağların kalp sağlığı üzerinde yarattığı olumsuz etkiler araştırmalarca kanıtlanmıştır. Sofrada, doymuş yağ kaynakları yerine sıvıyağlar tercih edilmelidir.

Protein Kaynaklarını Doğru Kullanın

Et ve süt ürünleri, hayvansal protein kaynakları; sebze, tahıl ürünleri ve kuru baklagiller bitkisel protein kaynaklarıdır. Günlük protein ihtiyacının yarısından fazlası hayvansal kaynaklı proteinden yarısından azı ise bitkisel kaynaklı proteinden sağlanmalıdır. Bu dengeyi sağlamanın en kolay yolu, öğünlerde hayvansal ve bitkisel kaynaklı proteinlere bir arada yer vermektir. Et, sebze, ekmek grubu, sebze öğünlerde bir arada bulunmalıdır.

Lifler Önemlidir, İhmal Etmeyin

Doğal yapıda lif içeren besinler tercih edilmesi düğün telaşınızın olduğu yoğun zamanlarda sindirim sisteminizin destekçisi olacaktır. Lifler, midede dolgunluk yaratarak tokluk hissinin uzamasını sağlarlar. Besinlerin sindirim hızını yavaşlatırlar ve böylece kan şekerinin dengelenmesinde etkin rol oynarlar. Lifler veya diğer tanımlamayla posa; barsaktan zararlı maddelerin atılmasını sağlayarak kolon kanserine yakalanma riskini de azaltır ve barsaklarda su tutulmasını sağlayarak, kabızlıktan korurlar. Bu yararlarının yanı sıra, kolesterolü düşürücü etkileri olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, lif içeren besinlerin enerji içeriği daha düşüktür. Sağlıklı ve yararlı lif alımını sağlamak için çiğ salatalara, sebze ve kurubaklagil yemeklerine yer vermeniz, beyaz ekmek yerine tam buğday unundan yapılmış ekmek tüketmeniz ve meyve tüketiminizi arttırmanız yeterli olacaktır.

Su İçmeyi Sakın Unutmayın

Vücudumuzun yaklaşık % 60’ı sudan oluşmaktadır. Su, vücudumuzun işlevlerini doğru sürdürmesi için gereklidir. Bir yetişkinin günde yaklaşık 8-10 su bardağı su tüketmesi gerekir. Su, yarattığı doygunluk hissi ve vücutta oluşan yıkım ürünlerini vücuttan uzaklaştırması nedeni ile zayıflamak isteyenler için oldukça önemlidir. Ne kadar düzenli ve sürekli su içerseniz vücudunuz o kadar dengeli olur. Düğün öncesi bu yoğun ve dengesiz dönemde yeterli su içmek doping etkisi gösterir.

Tuz Tüketiminde Aşırıya Kaçmayın

Gereğinden fazla tuz tüketimi tansiyonunuzun yükselmesine, ödem seviyenizin artmasına neden olabilir. Ödem ne kadar yüksek olursa kendinizi o kadar yorgun hissedersiniz. Yemeklere ekstra tuz ilave etmeden makul ölçülerde tuz kullanın.

Gelin Diyeti

Sabah uyanınca 1 saat içinde kahvaltı yapmalısınız.

Kahvaltıdan önce

1 su bardağı ılık su
1 su bardağı soğuk su

Sabah

1 su bardağı süt
1 dilim peynir
1 dilim ekmek
Bol yeşillik ve çiğ sebze

Ara öğün
1 adet kabuklu elma

Öğlen
1 avucunuzun büyüklüğü kadar ızgara veya haşlanmış et
1 avucunuzun dolusu makarna veya bulgur pilavı
Yoğurt veya ayran
Sınırsız salata ( az zeytinyağı ilaveli)

Ara öğün
1- 2 adet taze meyve
1 avuç yağlı kuruyemiş (fındık, fıstık, badem, ceviz)

Akşam
1 tabak sebze yemeği
3-4 yemek kaşığı haşlanmış buğday
1 su bardağı yoğurt
Bol salata (az zeytinyağı ilaveli)

1200- 1400 kal içeren bu diyet düğün öncesi dönemi maksimum verimlilikte ve rahat geçirmenizi sağlayacağı gibi kilo vermenizi de sağlar.