Evlilik İçin Yasal Prosedürler Nelerdir?

evlilik için prosedürEvlenmeden önce hazırlamanız gereken evraklar, tamamlamanız gereken prosedürler…
Evlenme şartları
 
Bireylerin sağlık durumunun ve akli şuurunun yerinde olması, zührevi ve bulaşıcı hastalık taşımaması, reşit olması, yakın akraba olmamaları, evli olmamaları (boşanmış olma durumunda kesinleşmiş mahkeme kararı), kadın için kanuni evlenme yasağı bulunmaması gerekiyor.
Evlilik başvurusu için gereken belgeler
 
İkametgah, nüfus kayıt örneği, sağlık raporu, nüfus cüzdanlarının asılları ve fotokopileri, son 6 ay içinde çekilmiş 6’şar adet fotoğraf.
Yabancı uyruklular için istenen belgeler
 
Bekarlık belgesi (kendi konsolosluğundan alınıp İstanbul Valiliği Hukuk İşleri Müdürlüğü’ne onaylatılacak. Konsolosluğu Ankara’da olanların bekarlık belgesini Dışişleri Bakanlığı’na onaylatması gerekiyor), pasaportun noter tasdikli Türkçe tercümesi, evlenecekleri ilçeden alınmış ikametgah ve kaldıkları otelden konaklama yazısı, sağlık raporu.
Yabancıların Türkiye’de evlenmesi
 
Türkiye’de bir Türk vatandaşı ile bir yabancı veya aynı devlet vatandaşı olmayan iki yabancı, ancak yetkili Türk evlendirme memuru önünde evlenebilirler.
Aynı devlet vatandaşı olan iki yabancı ise, kendi milli kanunları yetki verdiği takdirde, ülkelerinin Türkiye’deki temsilciliklerinde (konsolosluk ya da büyükelçilik) evlenebilecekleri gibi Türk makamları önünde de evlenebilirler.
Türkiye’de evlenmek isteyen yabancılar, konsolosluğa başvurarak gerekli belgeleri tamamlamalılar. Türk vatandaşlarının evlenmeleri hakkındaki esas ve usul hükümleri yabancılar için de aynen uygulanıyor. Bu esas ve usullerin başında evlenme ehliyetinin olması geliyor.

Evlenme ehliyet belgesinin getirtilmesi konusunda evlendirme memurları yabancı devlet başkonsoloslukları ile doğrudan yazışma yapabilecekleri gibi, Genel Müdürlük aracılığıyla da bu belgeleri getirtebilirler.