Evlilik Öncesi Sağlık Tavsiyeleri

evlilik öncesi sağlıkEvlilik Öncesi Diş Bakımı

Bembeyaz gelinliğin içerisinde bembeyaz dişlere sahip olmayı hangi gelin adayı istemez ki! “Bu özel günde  gülümseyişinizin farkına  varın” diyen Uzman Diş Hekimimiz Dt. Bülent İnan çok basit bir yöntem olan diş beyazlatma yönteminin 40-50 dakika sürdüğünü belirterek işlemi kısaca şöyle anlatıyor.”  Ofis beyazlatmada kullanılan jeller daha etkin maddeler olduğundan, hastanın dişetleri kapatılarak koruma altına alındıktan sonra beyazlatma jeli dişlere uygulanmaktadır. Hasta koltuktan kalktıktan sonra dişlerinin beyazladığını görür ancak net sonuç 1-2 gün içerisinde alınmaktadır.. Hastaların bir çoğu iş görüşmesi öncesi, evlik, mezuniyet töreni öncesi gibi özel günlerde sık sık başvurmaktadır.

Dt. Bülent İnan Beyaz dişlerin sürekliliğini koruması için ise;  Kahve, çay, kola gibi içeceklerin tüketiminin azaltılmasını,lifli gıdaların dişlere mekanik temizlik yapmasından dolayı tüketilmesi gerektiğini, Günde en az 2 kez dişlerin fırçalanmasının yanı sıra mutlaka 6 ayda bir kontrol yapılmasının şart olduğunu vurguluyor.

Cilt bakımı

Estetisyen Derya Yıldırım, Düğün öncesindeki en önemli işlemlerden birinin cilt bakımı olduğunu söylüyor.  Düğünün 1-2  hafta öncesine kadar süreniz olduğunun altını çizen Yıldırım, “Özellikle hassas bir cilde sahipseniz daha önce denemediğiniz bir maskeyi veya bakım ürününü kesinlikle denemeyiniz. Unutmayın cildinizin neye ne zaman tepki vereceği hiç belli olmayabilir, bu yüzden ona karşı nazik olmalısınız.” diyor.

Şimdiye kadar gelin adaylarına yönelik hazırlıklardan bahsettik, ancak Damat adayları da düğünde fit görünüme sahip olmak istedikleri için estetik operasyonlara başvurmaktadırlar. Bu başvuruların daha çok, erkek memesinin normalden fazla, hatta aşırı derecede büyümesiyle oluşan  yani tıp literatüründe  “jinekomasti” olarak adlandırılan operasyonlar için olduğunu belirten Op.Dr. Cihangir Toraman, , erkeklerin evlilik ve  balayı öncesi bu operasyonu geçirdiklerini söylüyor. Lazer lipoliz yöntemiyle yapılan Meme Küçültme operasyonunun iz kalmayacak şekilde lokal veya genel anestezi altında uygulanabildiğini belirten Op.Dr.Toraman  sözlerine şunları ekledi : “Anestezinin nasıl uygulanacağına yaşınıza ve göğüs büyüklüğünüze bakarak karar verilmektedir. Ameliyat süresi ortalama 1-1,5 saattir. Jinekomasti ameliyatı olduğunuz günün akşamı ya da ertesi gün hastaneden çıkabilir ve günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Ameliyattan 2-3 gün sonra banyo yapabilir, iş hayatına dönebilirsiniz”