Gebelikte İçilebilecek Bitki Çayları Hangileridir?

Hamilelikte Kullanılan Bitki Çayları

Bitki Çayı Nedir? 

Bitki çayları bitkilerin, otların, tohumların veya baharatların kaynatılması ile elde edilen çaylardır. Sağlık için ve bazı kişiler tarafından belirli bitki çayları zayıflamak amacı ile de kullanılmaktadır. Bir de gebelikte kullanılabilecek bazı bitki çayları vardır. Sancıların azalması ve rahatlatma gibi özelliklerinden dolayı gebelik döneminde olan kadınlar kullanmak isteyebiliyor. Bende bu yazımda, gebelik döneminde olan  kadınlar için kullanabilecekleri zararlı olmayan çaylardan bahsedeceğim. 

Hamilelikte Kullanılan Bitki Çayları

Bitki Çayları Ne İşe Yarar? 

Bitki çayları farklı farklı türlere sahiptir. Birçok farklı bitki çayı vardır. Bu nedenle her bitki çayı aynı işe yaramaz. Bazı çaylar yorgunluğu alır bazıları rahatlatır bazıları kilo verdirir bazıları da kilo aldırır. Kullanmak isteyen herkes küçük bir araştırma sonucunda kendisinin kullanabileceği iyi bir bitki çayı bulabilecektir. Çünkü bitki çayları oldukça fazla ve çeşitlidir. gebelik döneminde olan kadınlar da kendileri için çeşitli bitki çayları kullanmak isteyebilir. Fakat bazı bitki çayları gebelik döneminde olan kadınlar için oldukça zararlıdır. Bu nedenle gebelik döneminde olan kadınlar bitki çayı kullanmadan önce kesinlikle doktoruna danışmalıdır.

Hamilelikte Kullanılan Bitki Çayları 

Gebelikte İçilmesi Uygun Bitki Çayları?

Gebelik döneminde yukarıda da bahsettiğim her bitki çayı kullanılmaz. Çünkü bazı bitki çayları gebelik dönemine zararlı olabilir. Bu yazımda gebelik döneminde kullanılabilecek bitki çaylarından bahsedeceğim. İşte gebelikte kullanılabilecek bitki çayları;

  • Ihlamur ÇayıIhlamur çayı bağışıklık sistemine etki eden bir çaydır. ıhlamur çayı bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Böylelikle soğuk havalarda veya kış  aylarında grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı korur. 
  • Papatya Çayı: Sakinleştirici özelliği vardır. Ayrıca uykusuzluk sorunlarını da ortadan kaldırır ve yorgunluğu alır. 
  • Rezene ÇayıGebelik döneminde olan kadınlar için veya doğum yapmış kadınlar için süt arttırıcı bir özelliği vardır. 
  • Zencefil Çayı: Gebelikte kadınların en çok zorlandığı ve en sık yaşadığı sorun olan mide bulantısını azaltır. Mide bulantısı en aza iner.
  • Kuşburnu Çayı: Gebelik döneminde düşen direnci arttırır. Ödem söktürücü bir özelliğe de sahiptir. 
  • Melisa ÇayıGebelikte bazı kadınlar değişen hormon dengeleri yüzünden sinirli veya gergin olabilirler. Melisa çayı da bu gibi durumlarda siniri ve gerginliği alır. 

Hamilelikte Kullanılan Bitki Çayları