Diona Leke Kremi
Lavina Aşk Parfümü

Geleneksel Kız İsteme Adetleri

26 Şubat 2018
23 kez görüntülendi

Geleneksel Kız İsteme Adetleri
Akasya Tozu

Uzun bir serüvenin başlangıcı olacak kız isteme geleneğimiz için oldukça önemli bir olaydır ve pek tabi bir sürü rutin işleyişe sahiptir. Her şeyin tam olması özellikle gelin hanım için önem teşkil etmek ile beraber yıllar sonra bile unutulmayacak bir gün için yapılması gerekenleri sizin için burada topluyoruz.

Kız istemeye kimler gider?

Geleneklere göre erkek evinin en büyük erkeği kızı isteyen kişi olur. Bunu yanında damadın annesi, babası, kardeşi, yakın akrabaları kızı istemeye gidebilir. Bu tamamıyla isteğinize bağlıdır. Kız isteme çok kalabalık olmasın diyorsanız çekirdek aile ve büyükler yeterlidir. Lakin kız isteme ve söz bir aradaysa bütün kolu komşu, aile arkadaş çağırabilirsiniz.

Kız istemeye gidilirken ne alınmalıdır?

Söz çikolatası kız isteme olayının olmazsa olmazıdır. Genellikle çikolataların tepsiye konulması ile yapılır. Süslenir, püslenir. Burada sevdiğiniz hanımın sevdiği renklere dikkat ederek söz çiçeği yaptırırsanız güzel bir jest olur.

Söz çikolatası mutfakta değil, misafirlerin yanında salonda durur. Kız isteme olayı olumlu gittiyse, yani kız verildiyse, gelin hanım çikolatayı açar ve misafirlere dağıtır. Eğer kız isteme olayı olumsuz ise erkek evi çikolatası iler beraber geri dönmek zorunda kalır.

Söz çiçeği de kız isteme merasiminin en vazgeçilmezlerindendir. Genellikle gül tercih edilse de yine de siz gelin hanıma bir sorun istediği bir çiçek var mıdır diye, unutmayın bugün yapılanlar hiç unutulmaz çünkü.

 

 

Kız istemede kahve nasıl yapılır?

Öncelikle gelen bütün misafirlere kahve yapmalısınız. Bu yüzden gelen kişi kadar fincan temin etmeye dikkat edin. Eğer kız istemeye gelenler kalabalık ise imdadınıza kahve pişirmesi makineleri yetişebilir. Burada kimin şekerli, kimin sade içeceği karışsa da mutlu günün hatırına her şey hoş görülür.

Damada tuzlu kahve içirmeyi unutmayın! Bu bizim en eski geleneklerimizdendir. “Erkek, kızın nazını çekecek mi?” diye yapılmaya başlanan bu küçük test, damat beyi biraz terletse de ortaya güzel anlar çıkıyor. Burada bir aman diyerekten, gelin hanım tuz atayım derken kahvenin içerisine acı biber, karabiber, deterjan falana atmayın, yazık damat beye. Tuz yeterli, tuzlu kahve içsin kâfi! Zaten amaç adet yerini bulsun değil mi?

Allah’ın emri, Peygamber’in kavli ile…

Günün en heyecanlı anı bu andır. Erkek evinin en büyük erkeği, kız evinin en büyük erkeğinden “Allah’ın emri, Peygamber’in kavli ile kızı ister. Burada biraz sessizlik olur. Lakin önceden konuşulduysa korkmanıza gerek yok. Günümüzdeki cevaplar genelde “eh, gençler anlaşmış, bize de evet demek düşer.” şeklindedir.

Söz kesilir

Söz kesmek, nişandan farklıdır. Kız tarafı erkek tarafına söz vermiş olur, temsilen bir yüzük takılır. Büyüklerin elleri öpülür ve bu güzel günün geleneksel adetleri biter. Uzun bir yolculuğun ilk adımları böylelikle bitmiş olur.

Akasya Tozu

Geleneksel Kız İsteme Adetleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık
golden lovita bayan azdırıcı aşk parfümü gainmax kilo aldırıcı teff tohumlu çay sipariş
macuni mahrem epimedyumlu macun fatmax