Gelin Makyajı İçin Püf Noktalar

gelin makyajı

İyi Bir Gelin Makyajı için Tüyolar

Düğün gününün en önemli sorunlarından biri de çarpıcı ama sırıtmayan bir makyaja sahip olabilmektir. Bunun için bazı püf noktalara dikkat etmek gerekir. KRYOLAN marka müdürü ve makyaj sanatçısı Tuğçe Dilaverler ile KRYOLAN profesyonel makyaj ürünleri Ege Bölge müdürü ve profesyonel makyaj uzmanı Aydan İris gelin makyajının püf noktalarını anlattı. Gelinleri en özel günlerinde prensese döndüren uzmanlar bakın neler söyledi. İşte gelin makyajının püf noktaları;

Gelin makyajı nasıl olmalıdır?

Gelin makyajı aslında gece makyajına ait tüm unsurları uyguladığınız bir makyaj çeşididir. Burada önemli olan gelinlik modelinden, organizasyonun yapılacağı mekana ve gelin adayımızın kişiliğine kadar bir çok veriyi dikkate alarak uygulamanın yapılmasıdır. Özellikle göz makyajı belirgin olmalı fakat, koyu renkler yerine parlak ve çarpıcı renkler kullanılmalıdır. Uygulama alanları özellikle birbirinden ayrılmalıdır. Yani göz altları aydınlatılmalı, allık belirgin olmalıdır. Kaşlar yüz ve göz şekline uygun olarak şekillendirilmelidir. Makyajın yüzde uzun süre kalması sağlanmalı, bunun için de makyaj sabitleyicisi kullanılmalıdır. Dekolte rengiyle yüz rengi arasında fark olmamasına dikkat edilmeli ayrıca sim ve takma kirpikler mutlaka kullanılmalıdır.

Güzel bir gelin olmanın püf noktaları nedir?

Güzel bir gelin olmak için öncelikle gelin adayımızın kendini profesyonellere emanet ettiğinden emin olması gerekir. Bunun için de en az bir hafta önceden deneme makyajı yapılmalıdır. Ayrıca makyaj uygulamasında kullanılan tüm ürünlerin de profesyonel ürünler olması tercih edilmelidir. Sonra gelinlik, kişilik, düğün mekanı gibi unsurların birbiri ile ahenk oluşturması; yani gelin adayımızın düğün günü kendini dünyanın en güzel kadını hissetmesi sağlanmalıdır. Ayrıca yüzde mutlaka makyaj öncesi baz aşamasının yapılmasına dikkat edilmeli. Aksi takdirde yorgunluk gibi durumlar, makyajın kalitesini olumsuz etkiler ve makyajın gün boyu aynı kalitede görünmesi imkansızlaşır. Makyajın sabitlenmesi ve akması engellenerek makyaj kalitesi kalıcı kılınmalıdır. Dekolteye mutlaka uygulama yapılmalı ve yüz-dekolte bütünlüğü sağlanmalıdır.

Mevsimlere göre gelin makyajı nasıl olmalıdır?

Düğün organizasyonunun yapılacağı mekan mevsimlere göre paralellik gösterir. Özellikle yazın açık, kışınsa kapalı mekanlar tercih edilir. Açık mekanlarda makyaj daha soft kapalı mekanlarda ise daha çarpıcı olmalıdır.

Gelin makyajının profesyonellerce yapılması neden önemlidir?

Gelin makyajı asla hata kabul etmez çünkü o günü ölümsüzleştiren fotoğraflar hayatımızın sonuna kadar sakladığımız anılarımızı temsil ederler. Bu nedenle yapılacak makyajın kalitesini ve sonucunu ancak mesleğinde profesyonel olan makyaj sanatçıları sağlar. Bu nedenle gelin adayımız uygulama yaptıracağı kişiye deneme makyajı yaptırmalıdır. Hatta daha önce yaptığı gelin makyajı uygulamalarını da görmelidir.

Lekeli ciltlere nasıl bir makyaj uygulaması yapılmalıdır?

Lekeli ciltler makyaj öncesi kamuflaj yapılmasını gerektirir. Özellikle yüzde yer alan pigment lekeleri, ameliyat izleri, dövme ya da göz altı morlukları, gelin adayının talebi doğrultusunda mutlaka kapatılmalıdır. Bu uygulama için baz makyaj olarak tanımlanan fondöten öncesi bölgesel ya da genel uygulama yapılmalıdır. Sonrasında yapılacak makyaj, bu uygulamadan sonra çok daha etkili sonuçlar doğuracaktır.

Gelin makyajında kirpikleri kısa olanlara nasıl bir çözüm bulunabilir?

Gelin makyajında göz makyajı çok önemlidir. Bu nedenle de özellikle bütün ya da tek tek olan çeşitleri ile takma kirpikler kullanılmalıdır. Ayrıca taşlı ya da yıldızlı gibi daha çarpıcı olan çeşitler, makyajın abartı derecesine göre tercih edilebilir.