Göz Sağlığınızı Korumak için Bu Uyarılara Kulak Verin!

Şüphesiz ki en önemli organlarımızın başında gelir göz. Dünya güzelliklerinin farkına varmamızı, olan biteni izlememizi sağlayan bu değerli organ hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Neleri yanlış yaparak göz sağlığımızı tehlikeye atıyoruz?

Göz sağlığı hakkında vereceğimiz bu önerileri dikkate alarak yılda en az 1 kere göz doktorunuza gitmeyi ihmal etmeyin.

– Uzun süre bilgisayar karşısında çalışanların özellikle alerji, kaşıntı, sulanma ve batma gibi problemlerden şikayetçi olduklarını biliyoruz. Bu problemlerle sık sık karşılaşmamak için aralıklarla gözümüzü dinlendirerek daha sık göz kırpmamız gerekli. Unutmayın göz kırpmak beyni resetleme işlemidir.

– Özellikle renkli göze sahip kişiler güneş ışığından etkilenip göz kızarıklığı problemi yaşarlar. Bu nedenle renkli gözlü kişilerin, güneşe maruz kaldıkları ortamda mutlaka güneş gözlüğü kullanmaları tavsiye edilir.

– Başka birinin göz yaşını silmeyin zira o kişide olan sulanma, çapaklanma, göz kapağı şişliği var ise bulaşma ihtimali ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

– Makyaj malzemesi gibi kişisel ürünlerinizi başkalarıyla ortak kullanmayın. Göz nezlesi olarak bilinen konjonkivit hastalığının göz kalemi rimel aracılığıyla size bulaşmasına neden olabilir.

– Özellikle çok küçük yaşlarda ki bebeklerde görülebilecek şaşılık gibi hastalıkların ihtimaline karşı, bebeklerinizi yılda bir göz doktoruna muayene ettirin. Hiçbir şikayeti olmasa dahi bu muayenelerin yapılması ileriki yaşlarda çıkabilecek hastalıklara karşı önlem almanızı sağlar.

– Çok uzun süre bilgisayar ve televizyon başında durmak göz kuruluğuna ve uzağı görememe gibi göz kusurları yaratabilir.

– Özellikle sporcu veya şeker hastasıysanız göz dibi muayenenizi yaptırmayı ihmal etmeyin.

– Çalışma ortamında daha çok soft sarı tonlu aydınlatmaları tercih edin.

– Göz sağlığınız için kış aylarında bile güneş gözlüğü kullanın.

– En önemlisi de sahte gözlük kullanmayarak, gözlüklerinizi optik mağazalarından tercih edin. Çünkü birçok göz kusurunun oluşmasına hatta kör bile olmanıza neden olacak başlıca sebep sahte gözlük kullanmaktır.

 

Aşağıdaki Kelimelerden sitemize Ulaştınız;

göz, göz sağlığı, göz sağlığının önemi, göz sağlığı için ne yapmalı, gözde yanma, gözde batma, göz kızarıklığı, güneş gözlüğü, sahte güneş gözlüğü, sahte güneş gözlüğü kullanmanın zararları, göz muayenesi, göz hastalıkları, gözde oluşan iltihaplar, gözün önemi