Hamile Bayanlar Nasıl Uyumalı

Hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de anne adayının uyku pozisyonu ile ilgili konudur. Alışık olduğunuz yatış biçiminizden gebelik sırasında vazgeçmeniz, altı yaşındayken oyuncak ayınızdan vazgeçmek kadar zordur. Kadinay.Net sizler için gebelik dönemimde en doğru uyku pozisyonu hakkında bir araştırma yaptı.

Hamile bayanlar için uyku pozisyonu nasıl olmalıdır?

İnsanlar genelde 3 farklı uyku pozisyonunda uyurlar. Yüzüstü uyuma, sırtüstü uyuma ve yan uyuma pozisyonları… Bu uyku pozisyonlarından yüzüstü ve sırtüstü uyku pozisyonu hamile bir kadın için uygun değildir. Hamile bir kadın için en uygun uyku pozisyonu sol yana uyku pozisyonudur.

Çünkü yüzüstü uyku pozisyonu hem anne için rahatsız edici bir uyku pozisyonudur hem de anne karnındaki bebeğe baskı yapan bir pozisyondur. Sırtüstü uyku pozisyonunda ise anne adayında zaman içinde sırt ağrıları, basur, fenalık hissi, solunum sorunları ve kan basıncının düşmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Çünkü sırt üstü yatış pozisyonunda ana toplardamara baskı yapılarak kan kalbe geri pompalanır.

Bundan dolayı anne adaylarının yan yatmaları ve özellikle sol taraflarına doğru yan yatarak iki bacaklarını birbirinin üzerine getirip, hafif kıvırarak ve karna çekerek uyku pozisyonu almaları anne adayları için daha rahat bir uyku pozisyonu olacaktır. Hatta uyurken iki bacak arasına yumuşak ve yükseklik yaratacak bir şey koymak da önerilir. Sol yana yatma pozisyonunda bebeğe giden kan akışı daha düzenli olur ve annenin böbrekleri daha iyi çalışır.

Sağ tarafa yatış pozisyonu da pek önerilmemektedir. Çünkü bu sefer karaciğere baskı olacaktır. İlk zamanlar sürekli sol yana uyumak konusunda belki anne adayları zorlanabilir ve alışma süreci geçirebilirler. Fakat belli bir süre sonra bu uyku pozisyonuna alışacaklardır.

Gebelik ve Doğum Hakkında Daha Fazlası