Hamileliğin 2. Ayında Neler Olur?

Tam 9 ay boyunca heyecanlı bir bekleyişin sonunda hepimiz bebeklerimizi elimize almanın heyecanını duyarız. Ancak gebelik boyunca birçok değişime uğrayan anne adayları her ay farklı değişiklik ya da problemler ile karşılaşarak 9. ayını bitirir. Her ay kendinde farklı bir değişime şahit olan anne adayları aynı zaman da o ay içerisinde bebeğinde ne gibi değişikliklerin meydana geldiğini merak eder. İşte hamileliğin 2. ayında anne adaylarında oluşan bazı değişimler.

Genellikle hamileliğin ikinci ayı anne adayının adet gecikmesinden ötürü şüphe duyması ve hamile olmasıyla geçer. Bu nedenle annenin hamile olduğunu öğrenmesi ile birlikte gebelik süreci ikinci ay başlamış olur. Özellikle birçok anne adayının etkilendiği ve zorlandığı aylardan biri hamileliğin ikinci ayı olmuştur. Daha çok annenin kendini yorgun ve halsiz hissetmesi ile başlayan bu dönem beraberinde mide bulantısı ve kusma gibi bazı problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Yorgunluk sebebiyle anne adayı  uyumak ister  ve sıklıkla bel ağrısı yaşar.

Sigara ve parfüm kokusuna karşı daha duyarlı hale gelen anne adayları bu kokulara karşı tiksinme yaşar ve sonucunda mide bulantısı ve kusma ile karşı karşıya kalır. Bununla birlikte gebeliğin 2. ayında anne adayının göğüslerinde dolgunluk, şişlik ve hassasiyet görülür ve meme uçlarında koyulaşmalar ortaya çıkar. Hamileliğin ikinci ayında en çok görülen durumlardan biride anne adayının hamile olduğuna inanamaması ya da unutması nedeniyle ani hareketlerini durduramaması olmuştur.

Ancak bu dönem içerisinde sürekli kusma sorunu ile karşı karşıya kalan anne adayları bu nedenle bebeklerinin yeteri kadar beslnemediğini ve bu nedenle gelişiminde bazı sorunlar yaşayacağı endişesini hisseder. Fakat henüz tam olarak gelişim aşamasına geçmeyen rahim içerisinde henüz ufak olan bebek bu durumdan etkilenmez. Ancak bulantıların aşırıya gitmesi anne adayının bu durum karşısında oldukça etkilenerek beslenememesi ileride bebeğin gelişimine neden olabilir. Bu nedenle aşırı bulantı ve kusma durumunda anne adaylarının doktora danışması daha sağlıklı olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

hamilelik, gebelik, hamilelikte görülen şikayetler, gebelik belirtileri, hamileliğin 2.ayı, hamilelikte ikinci ay, hamileliğin 2.ayında görülen değişimler, hamilelikte görüleb değişimler, gebelikte kusma, gebelikte mide bulantısı, hamilelerde beslenme, hamileliğin evreleri, gebeliğin evreleri