HAMİLELİKTE EGZERSİZ

Şüphesiz ki hamilelik süreci bir kadının hayatında geçirdiği en kutsal zamandır. Rahminde bir canın misafirliğine ev sahipliği yapan kadının bedeni ve ruhu kutsanmıştır. İncil ’de geçen “Beden Ruhun Tapınağıdır” sözünden örnek alacak olursak, bedenimize ne kadar iyi davranıyorsak, gelen misafiri o kadar rahat ettirmiş oluruz. Hamilelik döneminde beden sağlığına dikkat etmemiz aynı zamanda doğacak bebeğimize duyduğumuz saygının göstergesidir. 
Hamilelikte bedenin geçirdiği değişimlere bağlı olarak düzgün bir diyet programı uygulamak kuşkusuz önemlidir. Daha az çalışmak, daha çok dinlenmek ve uzun, yorucu işlerden uzak durmak… Fakat bilinçli egzersizler yaparak hamilelik ve doğum sürecimizi daha sağlıklı hale getiremez miyiz?

Her kadın hamilelik sürecini farklı geçirir. Bilinenin aksine hamilelik büyük ağrılar, acılar, sıkıntı ve depresyonlarla geçmek zorunda değildir. Öncelikle bu tarz koşullanmaların bedenimize daha fazla stres yüklediğini göz önünde bulundurmalıyız. Hamilelik aynı zamanda tadını çıkartabileceğimiz bir zaman olmalıdır. Hamilelikte mutluluğuu arttırmak, beden sağlığını korumak için yapabilecek pek çok şey var.
Öncelikle her zaman yatar pozisyondan kalkarken mutlaka yan dönerek kalkmayı alışkanlık edinin. Böylece belimiz zorlanmamış olur. Yan yatar pozisyondayken bacakların arasında bir yastık bulundurmak her zaman için rahatlatıcıdır. Pelvis-Taban kaslarını çalıştıran egzersizler doğum sürecinde de büyük fayda sağlayacaktır.

Omurgaya binen yükün artmasıyla birlikte özellikle sırt kaslarımız her zamankinden fazla zorlandığı için çoğu kadında ilerleyen aylarda bel ağrısı şikayetleri oluşur. Ayrıca dolaşım sorunları, ödem, siyatik ağrıları da hamilelik döneminde karşılaşılan problemlerden bazılarıdır. Bu nedenle –mutlaka doktorunuza danışarak- hafif egzersiz programları uygulamak hamilelikte bedeninizin geçirdiği değişimlere uyum sağlamanızı kolaylaştıracaktır. Her gün yapacağınız hafif tempolu yürüyüşler özellikle bacaklardaki dolaşım bozukluklarını azaltır.