HER PAZARTESİ DİYETE Mİ BAŞLIYORSUNUZ ?

Diyete her pazartesi başlayıp çarşamba ya da perşembe bırakanlardansanız, unutmayın size sizden başka kimse yardımcı olamaz. İradeniz çok zayıfsa işte öneriler:

1 ) Bir psikologtan yardım alın. İyi bir psikolog sizin her pazartesi verdiğiniz sözü niye yerine getiremediğinizi, neden başladığınız işi bitiremediğinizi altta yatan nedenleriyle anlatır.

2 ) Kendinize mutlaka bir zayıflama partneri bulun. Bazen kendimizi kolay kandırabiliriz ama birlikte zayıflamaya karar verdiğimiz kişileri kandıramayız. Sabah birlikte yürüyüşe çıkacağınız bir komşu, akşam iş çıkışı birlite spora gidebileceğiniz bir mesai arkadaşı, spor salonundan, yazlıktan bir arkadaş, dost sizi motive eder. Birbirinizi kontrol edersiniz. Hedefe giden yolu paylaşmak başarı şansınızı arttıracaktır. Gün içinde telefonla, mesajla diyetin nasıl gittiğini haber vermek bile sizi motive edecektir.

3 ) Eğer kendinize hiç güveniniz yoksa, yatılı bir zayıflama merkezine gitmek belirli bir süre için yararlı olabilir. Buradaki ortak ruh ve konu sizi doğal olarak içine çekecektir.

4 ) Her hafta kendinize yeni bir itici güç bulun. Örneğin diyete başladığınız 1 ’inci hafta doğal bir zayıflama hapı, 2 ’nci hafta farklı bir spor yöntemi, 3′ üncü hafta değişik bir zayıflamaya yardımcı çay, 4′ üncü hafta bir öncekinden farklı diyet, 5 ’inci hafta her gün tartılmak ve bel civarınızı ölçmek gibi yeni konular ekleyerek monotonluktan kurtulmaya çalışın.

5 ) Tehlikeli durumlara karşı uyanık olun. Eğer diyete başladığınız hafta içinde akşam yemeğe misafir alıp, mezuniyet töreni, düğün, nişan, söz, sünnet gibi kutlamalar yapacaksanız bu durumlar iradenizi aşırı zorlar. En iyisi bu dönemin geçmesini bekleyin. Çünkü yemeklere karşıdan bakarak mutsuz olursunuz ya da dayanmayıp yersiniz.

6 ) ‘ Bir kereden bir şey olmaz ‘, ‘ Aman bugünü mü buldun yemeyecek ’, ’Hatırım için ye, akşam yemezsin ’, ‘Aman tabağında kalmasın bitir ’ gibi cümleler sizetanıdık geliyor değil mi ? Türk toplumu olarak ısrara alışkınız. Ayıp olmasın diye ‘yiye yiye ’ sonunda diyet uygulanamıyor. Bir kereden birşey olmaz demeyin. Diyeti bozduysanız bir sonraki öğünde çorba, zeytinyağlı hafif sebze yemeği tüketin ki kilo almayın.

7 ) Bir zayıflama ve diyet günlüğü tutun. Kaçıncı gündesiniz, neler iradenizi zorluyor, hangi gün ne yaparsanız daha çok kilo veriyorsunuz gibi konuları bu deftere yazın. Zamanla kendinizi daha iyi tanıyacaksınız.