Kışın Nasıl Formda Kalırım

Kışın kendini iyice hissettirmeye başladığı bu günlerde hareket etmek de zorlaşacağı için formumuzu kaybetmek kolay olacaktır. Tabiki formda kalmak kolay değil ancak hayatınızda birkaç değişiklik yaparak büyük farklılıklar yaratabilirsiniz. Özellikle ev hanımları için durum daha vahim maalesef. Kış aylarının kasvetli havası içinde durağan bir yaşam tarzı alışkanlık haline geliyor. Bütün uzmanların hareketin ne kadar önemli olduğundan bahsettiği bu zamanda bu uyarılara mutlaka uymak gerekir.

Konuyu önemli bir kaç başlık altında açıklayarak formumuzu nasıl koruyabiliriz bakalım;

Abur cuburdan uzak durun Oldukça masum görünen ancak bize çok zararı olan gün içindeki atıştırmalar, komşuda ayaküzeri yenen kekler börekler, uzun kış akşamlarında tv karşısında yenen aperatifler. hepsi sizde kalıcı etki bırakmaktadır. Su içmek için susamayı beklemeyin Sizde benim gibi her zaman su içmeyi unutur musunuz? Çoğu zaman aklımıza gelmez özellikle soğuk havalarda çay kahve fazla tüketildiği zaman su aranmaz. Ancak bunların hiç biri suyun yerini tutmaz. Vücudumuzun %75 i sudan meydana gelir. Bir insan günlük neredeyse 2,5 litre su kaybeder. Günlük su ihtiyacı kilonuzun binde 33 ’ü oranındadır.

Kolay bir hesaplama için şu formülü uygulayabilirsiniz. 

kilonuz x 33 / 1000=su. veya kilonuz x 0.033=su Bu hesaba göre 50 kilo olan birinin günlük 1,6 litre su tüketmesi gerekir. Düzenli Uyku Düzensiz uyku kilo almaya yol açan en önemli etkenlerden biridir. Uyku düzeninizi bozacak aktivitelerden mümkün olduğunca uzak durun ve düzenli uyku için her gün aynı saatlerde uyumaya dikkat edin. Spor Yapın Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi havaların soğuması ile birlikte sosyal aktivitelerde ciddi bir azalma söz konusu. Enerjinizi kaybetmeyin ve mutlaka spor yapın. Haftada en az 3 gün yapılan spor ile ciddi anlamda form tuta bilirsiniz.  Öğün atlamayın günde en az 3 öğün Birçok insanın yaptığı hataların başında geliyor öğün atlamak. Formda kalmak için öğün eksiltmek doğru bir yöntem değildir. Günde en az 3 öğün mutlaka yenmeli ve ara öğünler ile bunu beşe çıkarmanızı tavsiye ediyoruz. Ancak bu öğünlerin besin değerlerine dikkat edin, mümkünse uzman bir diyetisyenden de yardım alabilirsiniz.

Etiket Sağlıklı Beslenme doğru beslenme diyet nasıl yapılır? düzenli beslenme alışkanlığı Diyet hataları kilonun korunması formda kalmanın yolları formda nasıl kalabilirim?