Mutlu Evlilik için 6 Tüyo!

england-wedding-24Günümüz yaşantısı içerisinde ilişkiler dolu dizgin başlasa da kısa sürede son buluyor. Birbirini zor bulan çiftlerin kolay ayrılıkları herkesi şaşkına çevirirken, bu kadar kısa sürede biten evliliklerin temelinde tahammülsüzlük yatıyor. İş dünyasının ağır şartları, gündelik yaşamın yorgunluğu ve bunun gibi söz konusu gelişmeler derken birbirlerine tahammül edemez hale gelen kişiler için ayrılık büyük bit kaçış haline geliyor. Evliliği bu durumlardan uzak tutarak aşkın hep var olmasını sağlamak mümkün değil mi? Tabi ki mümkün. İşte evli ve evlenecek olan çiftler için mutlu evlilik için 6 basit tüyo:

1- Evliliğinize de işiniz gibi zaman ayırın!

İyi bir yaşama sahip olabilmek için tabi ki işimiz oldukça önemli, ama işine aşırı bağımlı olarak diğer her şeyi görmezden gelmek ilişkinin kısa sürede yıpranmasına neden olacaktır. Her sabah işinize saygı duyarak kalkıp gittiğiniz gibi, evliliğinize de saygı duyarak ona zaman ayırmanız gerekiyor.

2- Baş başa daha fazla zaman geçirin!

Çiftlerin en büyük hatalarından biri eğlenceli ortamlar oluşması için kalabalık zamanlar geçirmek oluyor. Arkadaşlarınızla bir araya gelmeniz tabi ki normal, ama baş başa da zaman geçirmeniz gerektiğini unutmayın. Arkadaşlarınızla birlikte bir eğlence mekanına gitmek yerine bazen en basitinden 2 sinema bileti alarak kendinize zaman ayırmalısınız. Baş başa bir şeyler yaptıkça özellikle evliliğin ilk süreçlerini daha keyifli geçirebilir, birbirinizi evli bir çift olarak daha doğru tanıma şansına sahip olabilirsiniz.

3- Önce evliliğinizi sonra çocuklarınızı düşünün!

İlişkilerde aslolan çiftlerin kendisidir. İlişkinizi korumak, evliliğinizin yıpranmadan ilerlemesini sağlamak istiyorsanız çocuklarınızdan kaynaklı sorunlar için karşı karşıya gelmemelisiniz. Çocuklarınızın istekleri doğrultusunda hareket etmek, her şeyi onlara göre planlamak evliliğinize zarar verebilir. Özellikle bu eşinizin hoşuna gitmiyorsa biraz daha hassas olmalısınız.

4- İşiniz dışında bir ilgi alanı edinin!

Bir hobinizin olması sizi rahatlatacağı gibi konuşacak daha fazla şeyin olmasını sağlayacaktır. Ortak yapmadığınız bir şeyler olduğunda eşinize anlatmak istediğiniz daha fazla şey gelişebilir ve bu da sohbet ortamın korunmasını sağlayacaktır.

5- Cinselliği geri plana atmayın!

Mutlu evliliğin altında aslında mutlu bir cinsel yaşamın da yattığını biliyorsunuz. Özellikle yorgun, tedirgin ve endişeli olduğunuz dönemler cinsel yaşantınıza olumsuz etkiler oluşturacaktır. Bu dönemlerde birbirinize karşı daha hassas davranmalı ve gelişen durumu anlayışla karşılamalısınız.

6- İlk çocuktan sonra gemileri yakmayın!

Evlilikte ilk çocuk dünyaya gelene kadar cinsel sorunlara dayalı problemlerin yaşanmadığı biliniyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki ilk çocuk sonrasında cinselliğe dayalı sorunlar oluşuyor ve bir yandan bebek diğer yandan iş ve gündelik yaşamın yoğunluğu özellikle bayanları yorgun düşürüyor. Gelişen bu durum da direk olarak etkisini cinsellikte gösteriyor. Çocuk dünyaya geldikten sonra yükü bir tarafa bırakmak yerine eşit olarak paylaşmak bu sorunların üstesinden gelme konusunda iyi bir çözüm olabilir. Eşinize her durumda yardımcı olmaya çalışmalı ve yorgunluğun cinselliği bitirmesine izin vermemelisiniz.