PİŞİĞE KARŞI ÖNLEMİNİZİ ALDINIZ MI ?

Küçük çocuklarımız ve bebeklerimiz için yaz aylarında özellikle dikkat etmemiz gereken pişik sorunu can sıkıcı olmaktan daha büyük bir soruna neden olabilir. Pişik kendi başına bir problem olduğu gibi ayrıca komplikasyonlarıyla da daha önemli sıkıntıların başlangıcına işaret edebilir. Hem bebek hem de anne için önemli bir rahatsızlık kaynağı olan pişikler, pek çok etkene bağlı olarak görülebilir ve her üç bebekten birinde pişiğe rastlanabilir.
Hassaslaşmış, komplike olduğunda döküntülerin de eşlik edebildiği, kızarmış bir görünümde genellikle çocuk bezi olan bölgede bulunan pişik bir tür dermatit olarak tanımlanır. Genellikle bebeğin dışkısındaki bakteriler ve idrarındaki amonyaktan kaynaklanır. Çocuklarda ise cildin birbirine temas eden yerlerinde biriken ter ve nem özellikle yaz aylarında pişikleri artırabilir. Pişiğin üzerine gelişen komplikasyonlar da durumu ciddileştirebilmektedir.

Oluşan pişiğin tedavi edilmesi kadar, pişiğin oluşmasını önlemeye yönelik önlemler de çok önemlidir. Bebeğin dışkısının ve idrarının bebeğin cildine mümkün olduğu kadar az temas etmesini sağlamak pişiğe karşı alınacak önlemlerin başında gelir. Sık alt bezi değiştirmek, her alt bezi değişiminde uygun kremlerle cildi desteklemek, bebeğin altının ıslak ve nemli kalmasını engellemek ve bebeğin veya çocuğun cildinin sık pişik olan bölgesine koruyucu krem sürmek de pişiğin oluşmasını önlemek amacıyla yapılabilecek yöntemlerdendir.

Bebeğiniz yorgunluk, hastalık, açlık, annenin aldığı ilaçlar, fazla ilgi gereksinimi, gaz sancısı, diş çıkarma ve pişik nedeniyle sıkça ağlar. Bu nedenle bebeğinizin pişiği olup olmadığını kontrol edip diğer sebeplerden ayırmalı neden ağladığını bilmeliyiz. Hijyenik koşulların yetersizliği, uygun olmayan bebek bezleri, (dar, bol, iyi emmeyen, nemi yeteri kadar çekmeyen, bazı sentetik bezler, iyi durulanmamış kumaş alt bezleri) temizlikte kullanılan bazı ıslak mendiller, ateşli hastalık nedenleri, ishal, emzirme dönemi bitişi ve gıda değişikliği dönemlerinde, antibiyotik aldığı zamanlarda pişiklere karşı daha dikkatli olunmalı ve bu durumlarda pişiğin hızla gelişebileceğini veya varolan pişiğin şiddetinin artabileceğini unutmamalıyız. Bu nedenle bebeğimizin ve çocuğumuzun bakımına yukarıda sayılan dönemlerde daha fazla özen göstermeliyiz. Bebeğinizi ve çocuğunuzu pişikten korumak için kiloya, boya ve cildine uygun bez kullanılmalı, cildin temizliği su ile yapılmalı ve iyi kurulanmalıdır. Bebeğinizin altı sıkça değiştirilmeli ve çok fazla pudra kullanılmamalı, çocuğunuzun uzun süre terli kalmamasına özen gösterilmeli, çocuğun ıslak mayo ile kalmasına izin verilmemeli, pişik önleyici kremler kullanılmalı ve kremin koruyucu bariyer oluşturan türden olmasına dikkat edilmelidir. Bu tarz kremler ince bir tabaka halinde sürülmeye imkan verir.

Sudocrem, koruyucu bariyer oluşturan su itici özelliği sayesinde bebeğinizin ve çocuğunuzun cildini korumanıza ve tahriş edici etkenlerden uzak tutmanıza yardımcı olur. Sudocrem, yumuşatıcı etkisiyle cildin acıyan bölümünü yatıştırmakta ve içeriğindeki çinko sayesinde cilt epitelini desteklemektedir. Cildin hem yumuşamasını hem de sakinleşmesini sağlayarak hassas ve tahriş olmuş ciltlerde güvenle kullanılır. Ufak yüzeysel yaralar, çizikler, komplike olmamış yatak yaraları, güneş yanığı dahil ufak yanıklar (mutfak kazaları) ve berelenmelerde Sudocrem ’i güvenle kullanmaları için annelere tavsiye ediyoruz.

Kaynak: Dr. Emrah Aras