SAĞLIKLI ZAYIFLAMA

Sıkı diyet yapmadan zayıflamak mümkün mü ? Neden pek çok kişi yılın on ayı sağlıklı zayıflama yollarını unutup kısa sürede hızlı kilo vermek için uğraşıyor sonrada kısa sürede bıkıp demoralize oluyor ? Aslında burada bir hata söz konusu. Sağlıklı ve kalıcı bir zayıflamak için kısa sürede çok katı ve sert kurallar yerine yılın tümüne dağılmış ana kurallara dikkat etmek çok daha mantıklıdır. İnsanoğlu uzun süreli katı kurallara girerse bir süre sonra bunalmaya başlar ve bu durumun oluşturduğu stresin etkisiyle gizli bir depresyon gelişir. Sonucunda da sağlıklı bir zayıflama mümkün olmaz.

Aslında diyet yapıyorum tanımlaması yanlıştır. Diyet yapmak yerine beden tipine uygun bilinçli beslenme felsefesini öğrenmek çok daha mantıklıdır. İkinici kural olarak ise tek başına diyet bilinçli bir zayıflama programının sadece bir bölümünü oluşturur. Başarılı ve kalıcı bir sonuç için düzenli egzersiz, bitki çayları, baharatlar, stres atma teknikleri, masaj, metabolizmayı canlandırıcı doğal ilaçlar da önemlidir. Hiçbir madde, ilaç, çay, şok diyet veya benzeri bir olay tek başına kalıcı ve sağlıklı zayıflama sağlamaz. Çok disiplinli bir yaklaşım gerekir. Şok diyetler ise ancak çok özel durumlarda ve çok kısa süreli olarak kullanılabilirler. Aç kalarak kilo vermek asla sağlıklı değildir ve uzun süre uygulandığında bedeni ciddi şekilde hırpalayabilir.

GAYRET EDİYOR AMA ZAYIFLAYAMIYORSANIZ DİKKAT !
Diyete rağmen zayıflayamıyor musunuz ?
Metabolizmanızda bir sorun olabilir. Bu durumda bir uzman hekime başvurup açlık insülin, açlık ve tokluk şekeri, tiroid fonksiyon testleri, bazı gıda alerji testleri gibi analizleri yaptırmanızda yarar var çünkü diyete rağmen kilo verememişseniz altında bir guatr, şeker, insülin bozukluğu veya gıda alerjisi gibi tıbbi durumlar çıkabilir.

Peki gerçekten az mı yiyorsunuz ?
Pek çok kişi aslında az yediğini zannetmektedir. Günlük gözlem yapabilirsiniz. Yarın sabahtan başlayarak gün içersinde her ne yiyorsanız veya içiyorsanız aynısından ve tam olarak aynı miktarda mutfak masanızın üstüne koyun ve gün boyunca akşam yatana kadar onları kaldırmayın. Diyelim ki bir bardak çay içtiniz ve içine de bir şeker attınız masanın üstüne de bir bardak çayı ve yanına da bir küp şekeri koyun. Arada bir elma veya kaçamak bir dilim çikolata mı yediniz onları da mutlaka masaya koyun! Öğlen yediğiniz sebzeyi, eti, akşam üstü kaçamaklarını, akşam yemeğini, gece atıştırmalarını, kolaları, salataya döktüğünüz yağı, bisküvileri her şeyi ama her şeyi ta ki gece yatana kadar içtiğiz su dahil masanın üstünde biriktirin. Günün sonunda normal bir günde yediğiniz ve içtiğiniz miktarlann toplamını görünce emin olun ki çok şaşıracaksınız. Aslında az yediğini sanan pek çok kişi özellikle de günün sonunda oldukça şaşırmakta ve ben bu kadar çok gıda mı tükettim diye önemli bir gerçeği fark etmektedirler. Siz de bir günlük bu deneyi yapın ve ne kadar çok gereksiz atıştırma yaptığınızı görün !