Sevgilinizin sakal ve bıyıkları hastalık riski taşıyor!

Uzatılmış bıyık ve sakallar erkeklerin 2015 yılında trendleri arasında. Kadınlara da oldukça erkeksi ve çekici görünen bu stilin altnda hijyenik olmaya durumlar saklanıyor olabilir.

Küçük bir risk olmasına rağmen çene ve yanaklarda bulunan kıllar mantar enfeksiyonları, hatta biraz daha tehlikeli olan stafilokok gibi mikroplara iyi bir liman olabiliyor.

ErkekLER, sakal ve bıyıklarının bakımı düzgün bir şekilde yapmazlarsa, mikropların üremesi için davetiye çıkarırlar. Dermotologlar yüz kıllarının oldukça mikrobik olabileceğini vurgulayarak , erkek arkadaşınızla olacak temaslarınıza dikkat etmeniz gerektiğini söylüyor.

Bir başka sorun ise uzatılmış saçlar, sakallar ve bıyıkların cilt sorunlarını kamufle etme yolu olduğunu bilip, bunların size de bulaşabileceği gerçeği…

Kıllarından dolayı erkek cilt sorunları farketmez ve sizi uyarmazsa yanlışlıkla temas halinde size de bu sorunları bulaştırabilir.

Dermotologlar uzun yüz kıllarının siğil, kızarıklıklar ve açık yaralara yol açan bakteriyel cilt sorunlarına neden olabileceğini de söylüyor. Ve tabii, sakallı bir sevgiliye sahipseniz temas ve sürtünmeniz takdirde tahrişler ve kızarıklıklarla da karşılaşmanız mümkün.

Erkeğiniz, yüzünde oluşabilecek bu risklerden kurtulmak için sakallarının hepsini kesmek zorunda değil. Öncelikle sakallarının arasında sıkışıp kalan kirlerden kurtulmalı. Bunun için de günde en az bir kez sabun ile yüz kıllarını iyice yıkamalı. Özellikle yemek yedikten sonra bıyık ve sakallar kesinlikle yıkanmalı.

Onu bu konuda teşvik etmek ise size düşüyor. Size, çevresine ve en önemlisi kendisine bir iyilik yapmak istiyorsa, iyi temizlenmeli ve enfeksiyon risklerinden korunmalı. Onu bu konuda sık sık teftiş edeceğinizi söylerseniz, ona ve kendinize iyilik yapmış olursunuz.