SICAK HAVALARDA ZAYIFLAMA

Yazın sadece meyva yememe rağmen kilo alıyorum , neden?

Kilo verebilmek için günde 3 ana öğün, dengeli olarak hayvansal protein ve sebze , karbonhidrat tüketmeliyiz. Ara öğün olarak da taze şekersiz meyvalar ve badem, leblebi tüketebiliriz.
Ana öğünde yemek yerine karpuz , peynir yenilmesi doğru değildir. Kilo vermiş gibi olursunuz, ancak yağ oranınız artar. Kan şekeri hızlıca yükselir ve tekrar düşer. Sadece haftada 1 kez, canınızın karpuz istediğinde kendinize ödül olarak, sabah kahvaltıda peynir ve simit ile beraber yenilebilir.

Çok şekerli ve tatlı meyvalar kiraz, üzüm, karpuz, incir, olgun şeftali gibi, çok fazla şeker içerirler; bu nedenle tatlıdan farkları yoktur. Bunu bilerek, tatlı niyetine, ara öğün olarak ve canımız çok istediğinde yemeliyiz. Haftada 2 kez 2 dilim karpuz; haftada 1 kez 1 kase kiraz; haftada 1 kez küçük 1 tutam siyah üzüm yenilebilir. Unutmamalıyız ki, ara öğünde kendi 1 avucumuz kadar yiyebiliriz.

Yazın aşırı terliyorum, çok bol su içmemize rağmen yorgunum, bacaklarımda kramp oluyor. Ne yapmalıyım?
Bunun nedeni yazın terlemeyle gün içinde, su ile beraber sodyum ve potasyum kaybedilirken; deniz ve havuz kenarında daha fazla hareketli olduğumuzdan kalsiyumu da beraber kaybederiz;
Kalsiyumu yağsız süt ve süt ürünleri ( yağsız peynir ve yoğurt), dereotu ile tamamlayabiliriz. Yeterince yiyemiyorsak veya 40 yaş üzerinde isek dışarıdan 1-2 hafta süresince kalsiyum alınabilir.
Sodyum için günde 2 kez maden sodası
Potasyum için patates( haşlanmış), 1 küçük muz, 1 avuç kuru üzüm yenilebilir.

Acıktım ve canım yemek istemiyor, hangi meyvayı yiyebilirim?
Şekeri az meyvalardan sert bir şeftali, 3-4 adet nektarin, 1 yeşil elma, 1 kase çilek, 1 kase yeşil erik, 2 dilim ananas yenilebilir. Yanında mide kazınmasını engellemek için 3 adet ceviz veya 5-6 badem yenilebilir.

Akşam bir yemeğe davetliyim kilo almamak ve sabah yorgun uyanmamak için ne yapmalıyım?
Yemekte et, balık veya tavukla beraber sebze veya salata yenilebilir. Tatlı yemek istiyorsak yemekten hiç değilse 1,5 saat sonra yemeliyiz. Ya da alkol almak istiyorsak bir bardak kırmızı şarap içebilirsiniz. Unutmayın şarap mayalıdır yanında yine mayalı bir gıda olan peynir ile birlikte tüketmemeye dikkat edin. Mayalı gıdalar vücutta şişkinlik yapar, sindirimi yavaşlatır. Sonuçta kilo almanıza neden olurlar.  Zorda kalmadıkça akşam geç saatlerde yoğurt ve peynir yenilmemelidir.

Ertesi gün hayvansal gıda almadan sabah şekersiz meyva ( çilek ) kompostosu, öğlen ve akşam yemeğinde bolca sebze (az yağlı bir kabak) yemeği tüketip ve bol su içerseniz, toksinleri kolayca atabilirsiniz. Bir sonraki sabah yorgunluğu atmış olarak uyanırsınız.

Kabızlık için ne yapmalıyım?
Bol ılık sıcak su 5 fincan ( en az)
Günde 1-2 adet form çay
Sabah kahvaltıda keten tohumu 1,5 tatlı kaşığı musli ile beraber yenilebilir
Bamya gibi bol posalı sebzeler tüketilmeli
Sabah erken ılık ballı limonlu su

Yazın güneşte güneş gözlüğünü kullaırken nelere dikkat etmeliyim?
Gözlerimiz için Lutein adlı protein çok önemlidir. Lutein içeriğinden dolayı mutlaka iyi pişmiş yumurta haftada 2 kez yenilmeli.
Ek olarak antioxidan vitamin C ve vitamin E alınması göz sağlığını korur.

Özellikle Kilo vermek için nelere dikkat etmeliyim?
• Yazın güneş ve kızartmalar, aşırı yağlı gıdalar, sakatatlar yerine; ızgara, buğulama, haşlama olarak hazırlanmış, yağı alınmış etler tercih edilmelidir.
• Kan şekerinin hızla yükselip hızla düşmesine sebep olan yağlı, şekerli, ağır tatlılar yerine dondurma veya sütlü tatlılar tüketilmelidir.
• Serinlemek için çok tüketilen gazlı, şekerli, kafein içeren içecekler yerine taze sıkılmış meyve suyu, soda ve bol su içilmelidir.

Kaynak: Dr. Gönül Ateşsaçan