Sürekli ağlayan bebek için ne yapmalısınız?

Kolik, yenidoğan bebeklerde en sık rastlanan sağlık problemlerinin başında geliyor. Kesin nedeni tam olarak saptanamayan kolik sebebiyle bebekler, gün içerisinde saatlerce ağlayarak ebeveynlerine zor anlar yaşayabiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü ’nden Doç. Dr. Ahmet Demir yenidoğan bebekte kolik ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Sigara bebeğin saatlerce ağlamasına yol açabilir

Kolik, kesin nedeni bilinmemekle birlikte bebeğin sinir ve bağırsak sisteminin tam olgunlaşmaması ya da gelişmekte olmasından kaynaklanabilir. Ayrıca annenin sigara içmesi, yaşının ileri oluşu ve ilk bebek olma durumu diğer risk faktörleri arasında yer almaktadır. İnek sütü protein alerjisi ve diğer alerjiler de kolik konusunda suçlanmaktadır.

Durdurulamayan ağlama koliğin ana belirtisi

Koliğin ana belirtisi ağlama krizleridir. 3 ayın altındaki bir bebekte adeta durdurulamayan ağlama krizleri günde en az üç saat sürebilir. Bu tablo, haftada üç gün ve ayda üç haftaya yayılmaktadır. Genelde bu bebekler, akşam saatlerinde ve hemen hemen aynı saatlerde ağlarlar. Ağlama sırasında yüzleri kızarır, karınları belirgin olarak şiştir ve bacaklarını karınlarına doğru çekerler. Bazen kendilerini arkaya doğru atar gibi bazen ellerini yumruk yaparak bazen de bacaklarını tekme atar gibi hareketler yaparak ağlayabilirler.

Tedaviye anne ve bebeğin beslenme programından başlanmalı

Kolik, genelde 4. aya doğru düzelir. Tedavisi içinse birçok alternatif bulunmaktadır ancak bunlar tüm bebeklerde aynı oranda etkili olmamaktadır. Tedavi seçeneklerinin ana başlıkları şu şekilde sıralanabilir;

– Anne sütü ile beslenen bebeklerde annenin diyetinin düzenlenmesi,

– Mama ile beslenen bebeklerde uygun mamaların seçilmesi,

– İlaç tedavisi (Gerekmedikçe kullanılmamalı veya endikasyon iyi konulmalı)

– Probiyotikler (Faydalı bazı bakterilerin kullanılmasıdır)

– Bitki özleri

– Kayropraktik tedavi

– Masaj

Ağlayan bebeğe “Kolik” tanısını doktor koymalı

Kolik, bebeklerde kalıcı bir hasara yol açmaz. Ancak infantil kolik tarzında ağlama krizleri olan bebekler, en az bir kez doktor muayenesinden geçmeli ve başka bir hastalık nedeni ile ağlamadıkları kanıtlanmalıdır. Bazen tek bir doktorun dediğiyle yetinmeyen aileler, bebeklerini hastane hastane gezdirmekte ve bu süreç bebeği daha çok yıpratmaktadır. Bebekte kilo alamama, halsizlik (emmeme), kusma, ishal, ateş, isteksizlik veya kabızlık yoksa genelde herhangi bir tetkike gerek yoktur.

Bebeğiniz ağlama krizine girdiyse…

– Mümkün olduğunca sakin olun, gerilmeyin.

– Güler yüzle bebekle göz teması kurmaya çalışın.

– Bebeğinizi bağrınıza basarak karnını ısıtın. Bunu ütü ile ısıtılmış bez ya da ısıtma pedleri ile de yapabilirsiniz.

– Bulunduğunuz odada sakinleştirici müzikler açın.

– Bebek emziği kullanın.

– Rezene ve nane gibi bitki çayları içirmeyi deneyin.

– Su ve süpürge sesi bazı bebeklerin hoşuna gidebilir, unutmayın.

– Son seçenek olarak bebekle birlikte ufak bir araba yolculuğuna çıkın.

Kolik bir hastalık değildir. Bu, bebek gelişiminin ana aşamalarından birisidir. Bebeğin doktor kontrolünden sonra herhangi bir hastalığı olmadığı biliniyorsa bu konu ile ilgili süreçler sabırla ve sükunetle yerine getirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.