Uyumaya Yardımcı Yiyecek ve İçecekler Nelerdir?

Bazı geceler vardır ki bir sağa bir sola dönersiniz fakat uykunuzu getiremezsiniz. Yoğun iş temposu, hareketli yaşam, stres, takıntılarımız bunların hepsi uykunuzun gelmemesi için aslında bir sebep. Doğanın bize her konuda yardıma koştuğu meyveleri, sebzeleri, bitkileri, içecekleri uyku problemimize yardımcı olmak için yine imdadımıza koşuyor. Öyle yiyecekler ve içecekler vardır ki uykunuzun gelmesine rahat uyumanıza yardımcı olacaktır. Hangi yiyecekler ve içeceklerden bahsediyoruz?

Sabah erken kalkmanız gerekiyor fakat hala uyuyamadınız. Birçok yöntem denediniz fakat uykunuz gelmedi ise ve sürekli uyku problemi yaşıyorsanız bazı besinler uykunuzun gelmesine yardımcı olacaktır. Özellikle uyumamadan yaklaşık 1 saat önce tüketeceğiniz uykunuzun gelmesine destek besinler:

Süt: Kalsiyum açısından zengin çocuklara özellikle uyumadan önce içirdiğimiz süt en iyi uyku yapan besinlerin arasında gelmektedir. Özellikle ılık olarak tüketilen süt, uyku getirici etkisi vardır ve içeriğinde yer alan ”veipsin” etkisi ise, beyin üzerinde yatıştırıcı etkiler içermektedir.

Bal: Sütle de karıştırıp içebileceğiniz bal şekerin yerine kullanabileceğiniz sağlıklı doğal bir besindir. Sütle içilen bal sütün uyku getirme özelliğini arttırarak daha çabuk uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

Muz: Uyku yardımcısı meyveleri arasında en başta gelen muz, tüketilmesi durumunda neredeyse uyku hapı etkisinde olan bir meyvedir. İçeriğinde yer alan seratonin, melatonin ve magnezyum sayesinde kasları gevşetir ve rahatlatıcı etkiler yaratarak hem dinç kalmanızı sağlar hemde uyumayı çabuklaştırır.

Papatya Çayı: Özellikle rahatlatma etkisi olan papatya çayı, gevşemenizi sağlayacak ve bu sebeple uyumanıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle uyumadan 1 saat önce içeceğiniz papatya çayı rahat uyumanıza destek olacaktır.

Badem: Uyku getirme özelliğinin yanı sıra kalbinize dost bir besindir. Bademin içeriğinde yer alan kalsiyum ve hemiptofan sayesinde kasları gevşetici özelliğe sahiptir ve uyku öncesi rahatlama sağlamaktadır.

Elma: Uyumaya yardımcı bir diğer meyve ise elmadır. Özellikle gece uyumadan önce 1 adet elma yediğinizde doğal uyku ilacı etkisi yaratabileceksiniz.

Turp: Özellikle kış aylarında salataların içerisinde tükettiğimiz turp, tam bir C vitamini deposudur ve bu nedenle nezle, grip gibi hastalıklara karşı koruma sağlayıcı özelliği vardır. Gece uyumadan önce 1 dilim turp yiyebilir ya da suyunu içebilirsiniz, bu sayede vücut daha derin bir uykuya hazırlık yapacak ve rahat uyuyacaksınız.

Kavun: Kavunun neredeyse tamamı su olarak bilinir ve bu özelliği sayesinde vücudu yenileyici ve sakinleştirici etkileri bulunmaktadır. Vücudu yatıştırarak daha rahat uyumanıza yardımcı olacak ve uyumak için ne yapılır sorunuza cevabı olacaktır.

Ayran: Süt gibi uyumamıza destek içeceklerden biride ayrandır. yoğurttan yapılması nedeniyle kalsiyum deposu olan ayran, uykunuzun gelmesine ve çabuk uykuya dalmanıza yardımcı olacak sağlıklı bir içecektir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

uyku yapan yiyecekler, uyku yapan içecekler, neler uyku yapar, uyku nasıl gelir, papatya çayı, süt, bal, ayran, ballı süt, uyku yapanlar, uyku getiren yiyecekler, nasıl uyurum