Uzun Bir Evlilik İstiyorsanız Bu Konulara Dikkat

uzun-ve-mutlu-iliski-sirlari-3Evlilik anlatmaya kelimeler yetmez aslında çok resmi bir kurum gibi gelir bakınca ama onu resmiyet kelimeleri içinde yansıtmak bile yanlış bir olgudur bence çünkü sonucu mutlu güzel bir aile olmak için yapılan beraber yaşayıp ve yaşlanacakları bir olgudur. İşte tüm iş orda başlar karşılıklı sadakat, güven, mutluluk, saygı, aşk gibi durumlarla devam eder evlilik ama sorunlarda olacaktır tabi ki hayatta hiçbir şey istenildiği gibi çok güzel gitmez. Peki ya taraflar bazı şeyleri alttan almayı bilse tamam bunu söylemek kolay ya da herkes bunu söylüyor dediğinizi duyar gibiyim.

Tartışma yoğunluğu ne olursa olsun saygı çerçevesi aşılmazsa ve karşı tarafın hassasiyetleri kullanılmazsa evlilik açısından çok yıpratıcı olmaz aksine kimi zaman bu tartışmalar yapıcı olduğundan evlilik seyrini olumlu yönde etkiler. Tartışmalar esnasında yapılacak en büyük hatalardan birisi de tehditlere başvurmaktır. Özellikle de muhatabının sevgisinden emin bazı eşler boşanma kavramını her bu cümleye muhatap kılınan birey tedirgin olacak, geri planda kalmayı tercih edecektir. Âmâ bu gözdağı verme etkisi bir süre sonra geçecek bu durum artık etkisini göstermeyecek ve bireyler karşılıklı daha çok kırıcı olacak ve boşanma evlilikte en son düşünülmesi gereken şey iken bir anda ağızlardan hiç düşmeyip yani artık kaybetme korkusu olmayıp bu iş şiddetli boşanmaya kadar gidecektir.

Birde evliliği boşanmaya götüren diğer etmenlere göz atacak olursak ilk sırada tartışmaları sert başlamak gelir sanırım örneğin saldırgan bir şekilde yüksek sesle karşı tarafı aşağılayan bir cümle ile başlaması tartışmaların giderek alevlenmesini ve büyük kavgalara dönüşmesine neden oluyor ve eleştiri, aşağılama eşle konuşurken kendini çok büyük görmek örneğin dalga geçmek, isim takmak, bencilce davranıp sürekli kendinden bahsetmek, savunma pek çok kişi eşenden herhangi bir şey duyduğunda savunmaya geçiyor bu davranış esasen eşini suçlamanın bir diğer yöntemidir, duysal kopukluk da eşlerin eskisi gibi birbirleri ile hiçbir şey paylaşmamaları beraber vakit geçirmemeleri kısaca biz olmaktan çıkmaları aldatmanın da bir numaralı belirtisi olan duygusal kopukluk kaçınılmaz olarak boşanmanın da en önemli göstergelerinden bir tanesi. Âmâ her şey sizin elinizde neyin uç noktalar olduğunu hepimiz az çok biliyoruz evliliğinizde mutlu bir yaşam istiyorsanız elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız.