Uzun saçlı kadınlar için bakım önerileri!

Toplama şekline dikkat!

Uzun saça atkuyruğu çok yakışıyor biliyoruz ama saçı sıkı sıkı toplamak saça zarar verebiliyor. O nedenle, sürekli olarak bu modeli yapmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir nokta da, saçınız ıslakken asla atkuyruğu yapmamanız!

Saç için doğru vitaminler de önemlidir

A Vitamini eksikliği, saçları kırılganlaşır ve kepek oluşumunu arttırır. B1 veya B6 vitaminleri eksikliği, saç dökülmesine sebebiyet verir. C vitamini saç köklerini uyarır ve saç uzamasını ve saç tellerindeki pigment üretimini düzene sokar. B12 vitamini, saç köklerini besler. Yani beslenme planınızda c ve b12 vitamini içeren yiyeceklere yer vermenizde fayda var.

Saçlarınızı nasıl kuruttuğunuzun saç sağlığı açısından önemini biliyor musunuz?

Mümkün olduğunca saçlarınızın kendiliğinden kurumasını sağlayın. Saçlarınızı fazla hırpalamadan hafifçe havluyla kurutun. Eğer acil sokağa çıkmanız gerekiyorsa, fön makinenizin soğuk kurutmada kullanın.

Kestirmek uzatmaz ama…

Saçlarınızı her 6-8 haftada bir uçlarından kestirin. Saçları kestirmek saçın daha hızlı uzamasını sağlamaz ama saç boyunuz kısalacak diye üzülmeyin, unutmayın ki, saçlarınız bu şekilde  daha sağlıklı uzayacak ve zarar görmüş kısımları yok olacak. Böylelikle de daha güzel görünecek.

Tokalara dikkat!

Kullandığınız aksesuarların da etkisi önemli. Saçınıza metal aksesuarlar kullanmaktan çekinin. Saç tokanızın saçlarınıza takılıp zarar vermemesine dikkat edin.

Neden saçlar için sıcak yerine soğuk su?

Çünkü sıcak su, kafa derisindeki doğal yağı eritir. Bu doğal yağ, saçı tararken veya fırçalarken tüm saç tellerine dağılır ve koruma ve parlaklık sağlar. Bırakın bu yağ kalsın. Jojoba yağı gibi ilave ürünler de iyidir ama asla kafa derisinin ürettiği orjinali gibi değildir.

Hasar görmüş saçlar için saç bakım önerisi:

Derin bir kapta iki çorba kaşığı zeytinyağını, bir yumurtayı ve dört dal taze naneyi iyice karıştırın. Macun kıvamına gelen bu karışımı özellikle saç diplerinize sürün. Masaj yaparak yaklaşık yarım saat bu maskeyi uygulayın. Daha sonra ılık su ve sampuanla saçlarınızı iyice yıkayın. Saçlarınızdaki ışıltı gözlerden kaçmayacak!

kurdele.jpg