Yazın hızlı ve kolay kilo verme yöntemleri

Kilo vermek her dönem kafanızın bir köşesinde olsa da, yaz aylarında acilen güzel bir vücuda sahip olma isteği tavan yapıyor. Bunun için sıkı bir diyet uygulamanız gerektiğinizi düşünüyor ancak ‘ben zora gelemem’ diyorsanız, bu basit önerileri aklınızda tutarak hedefinize daha çabuk ulaşabilirsiniz.

Kilo verdiren kahvaltı seçenekleri

Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız, kahvaltınıza dikkat etmelisiniz.

Uzmanlara göre  kahvaltıda tüketeceğiniz en akıllıca yiyecek yulaf kepeği…

Yulaf kepeğinin barındırdığı lifler daha uzun süre tok kalmanızı sağlıyor. 

Ayrıca, gün boyunca açlık ve tatlı krizleri geçirmenizi önlerken midenizin kazınmasını da engelliyor.

yumurta.jpg

Açlık krizlerini önlemek ve iştahınızı kontrol altına almanın diğer bir yolu da sabah protein ağırlıklı beslenmek. Missouri Columbia Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre,sabah protein ağırlıklı bir kahvaltı kuvvetli bir tokluk hissi yaratan peptid adındaki aminoasitlerin üretilmesini sağlıyor.

Önce mutfağınızı zayıflatın

Gözden ırak olan gönülden de ırak olur. Yağlı yiyecekler, cipsler, kolalar, tatlılar bir süre evinize girmesin. Gözünüzün önünde olmadığı zaman karşı koymanız daha kolay olacaktır. 

Light ürünler kalorisiz değildir. Bu ürünleri normalden fazla tüketmek kilo vermek yerine daha fazla kilo almanıza neden olabilir.

Diyette ekmeğin önemi

Ekmeksiz yapılan diyetler genelde başarısızlık ile sonlanır. Ekmeğin içerisindeki maya sinir sistemini rahatlatması nedeni ile daha rahat diyet yapmanızı sağlayacaktır. Ekmek tüketmediğinizde, sinir sisteminiz bundan etkilenecek ve diyetiniz olumsuz sonuçlanacaktır.

Tam tahıl ekmeğinin kalori miktarı, beyaz ekmekten çok farklı olmasa da sağlamış olduğu tokluk süresinin uzun olması en önemli avantajdır.

Öğle ve Akşam yemekleri

Kırmızı et ve beyaz eti öğle yemeğinde tercih etmeniz gün boyunca daha uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır. Lif içeriğinin fazla olması ve midede uzun süre kalması nedeni ile akşam yemeklerinde et ve türevlerini mümkün olduğunca tüketmekten kaçınmalısınız.

Hatalardan kaçının

Yemek yeme süresi mümkün olduğu kadar uzatılmalıdır. Böylelikle hem daha az yemek yiyecek hem de sindirim enzimleri salgılanacaktır. Hızlı yemek yendiğinde sindirim yavaşlamakta bu durumda kilo artışına neden olmaktadır.

Uykuyu önemseyin

Egzersiz Fizyoloğu ve Beslenme Uzmanı Stacy Sims, “Günde 7-9 saat uyumadığınız sürece neden zayıflayamadığınızı sorgulamayın.

uyku.20150528110840.jpg

Vücudunuz sizi ayık tutabilmek ve gün içinde yağ yakacak enerjiyi bulmak için uykuya ihtiyaç duyar. Bu yüzden uyku düzensizliği tokluk hissinin gecikmesine sebep olur. Gece uykusunu sakın es geçmeyin.” diyor.

Egzersiz yaşam biçimi olmalı

Sağlıklı beslenme gibi egzersizde belirli bir süreç olarak görülmemelidir. Hayatın her anında olması gereken egzersiz için ayırabilecek zamanınız yoksa en mantıklı seçim daha fazla yürümektir.

Egzersizden 30 dakika öncesinde tüketilen kahvenin, egzersiz esnasında yağ yakımının daha kısa sürede başlamasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Egzersizden sonra tüketilen bir bardak yağsız süt ise, vücutta kas kitlesini arttırmaya yardımcı olur.

Şişkinlike savaşın

Vücudunuzda şişlik hissettiğiniz günlerde salatalarınıza bol miktarda maydanoz ilave edin veya ½ demet maydanozu katı meyve sıkacağından geçirerek suyunu tüketin.

Diyete yardımcı yiyecek ve içecekler

Günde 2-3 kupa yeşil çay tüketerek metabolik hızınızın artmasına yardımcı olabilir, vücudunuzda ödem tutulumunu engelleyebilirsiniz.

Kırmızı biber vücut ısısını artırarak yağ yakımını hızlandırıyor. İçindeki acı madde, kan dolaşımı hızlandırarak vücut ısısını arttırıyor. Vücut ısısı artınca, yağ yakımı da hızlanıyor.

Elma, soğan, kiraz, yabanmersini, pırasa, lahana, brokoli, domates, maydanoz, vişne, erik, ıspanak, yeşil çay ve turunçgillerde bulunan flavonoidlerin yağ yakma etkisi bulunuyor. Ayrıca bağışıklık sistemini koruyarak C vitamini emilimini artırıyorlar.

yogurt.jpg

Uzmanlara göre yoğurt yiyenler daha çabuk zayıflıyor ve kilolarının çoğunu karın bölgesinden veriyor!

International Journal of Obesity isimli dergide yayınlanan çalışmaya göre; düşük kalorili diyet yapanlar arasında, her öğüne birer porsiyon yağsız yoğurt ekleyenler, eklemeyenlere göre yüzde 22 daha fazla kilo veriyor.