ZAYIFLAMA STRATEJİLERİ

Doğru zayıflama stratejilerini kullanarak kısa zamanda incelebilir ve kaslarınızı biçimlendirebilirsiniz. Bu egzersiz programı ve dengeli bir beslenme planı ile üç haftada yedi kilo kaybedebilirsiniz. Metabolizmanızı hızlandırıp maksimum kalori yakmak istiyorsanız uzmanlar tarafından tasarlanan programı uygulamaya hemen başlayın.

Birinci Hafta
Vücudunuzu hazırlayın
Metabolizmanızın hızlanması için kasları çalıştırmak çok önemli. Kas kütlesi kalori yakmayı sağlar. Haftanın dört günü ağırlık çalışabilir, ardından da 35–40 dakikalık kardiyo seansına devam edebilirsiniz.

Kaslarınızı geliştirin
Daha ağır dambıllarla çalışıp daha az tekrar yapın. Bu durum kuvvet kullanıp kas dayanıklılığını artırmayı kolaylaştırır. Ağırlık çalışmasını haftada 2 gün arka arkaya yapmanın önemi de büyük; sıkı çalışan kaslar daha hızlı biçimlenecektir.

Enerji depolayın
Araştırmalar insülin seviyesinin yoğun egzersizler esnasında düştüğünü gösteriyor. Düşen insülin seviyesi, vücut stres hormonu olarak bilinen kortizol üretir. Kas liflerini eriten kortizol ise karında yağ birikmesine yol açar. İnsülin seviyesini dengelemek için egzersiz esnasında sporcu içeceklerinden faydalanabilirsiniz.

Dinlenme seansından faydalanın
Egzersiz sırasında hızlanan metabolizma, çalışmaya dinlenirken de devam ediyor. Öyle ki, karbonhidratlı gıdalarla glikojen takviyesi yaparak protein sayesinde kasların yeniden yapılanmasını sağlayabilirsiniz. Egzersizlerin ardından ilk üç saatte günlük kalori ihtiyacının üçte birini tüketebileceğinizi unutmayın.

Besin maddelerini karıştırın
Beslenme uzmanları, protein, karbonhidrat ve yağları dengeli olarak tüketmeniz gerektiğini söylüyor. Besin maddelerinden sadece birini tüketirseniz yakın zamanda tekrar acıkabilirsiniz. Besin maddelerini karıştırdığınızda, uzun süre açlık hissetmezsiniz.

İkinci Hafta
Metabolizmanızı hızlandırın
Artık kaslarınızı biraz geliştirdiğinize göre, daha yoğun çalışıp metabolizmanızı iyice hızlandırabilirsiniz. Aralıklı çalışma yaparak kardiyo çalışmasını daha verimli hale getirebilir, daha çok kalori yakabilirsiniz.

Bol su için
Günde iki üç litre su tüketerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Uzmanlar terlemeyle meydana gelen su kaybının metabolizmayı yüzde iki kadar yavaşlattığını söylüyor. Bu da günde 30 yakılmamış kalori anlamına geliyor. Su içerek egzersiz yapma isteğini artırabilir ve bu şekilde kilo kaybını hızlandırabilirsiniz.

Durun ve koşun
Yarım saat boyunca hiç durmadan koşmak yerine ara vererek koşmak daha faydalı. Egzersiz yoğunluğunda yapacağınız hız değişiklikleri metabolizmanızı hızlandırırken, dinlenme aralıkları daha sıkı çalışmanızı sağlar.

Proteinle beslenin
Metabolizmanızı hızlandırmak için protein tüketimini artırmak gerekiyor. Uzmanlar geçici bir süreliğine beslenme düzenine 30 gr protein ilave etmeyi öneriyor. Protein ağırlıklı beslenme, vücudu daha çok çalıştırıp kalori harcamasını artırır. 15 gr süzme peynir, 11 gr az yağlı yoğurt, 8 gr az yağlı süt ve 22 gr ton balığından oluşan protein takviyesiyle daha hızlı kilo kaybedebilirsiniz.

Düzenli uykuyu ihmal etmeyin
Her gece en az altı saat uyuyarak sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz. Uzmanlar bedenimize besin, oksijen ve vitaminler kadar gerekli olan düzenli uykunun, vücut kaslarını dengeleyen büyüme hormonunu salgıladığına dikkat çekiyor.

Üçüncü Hafta
Egzersizleri artırın
Üç hafta içinde en fazla kalori yakacağınız günler geldi. İlk iki hafta boyunca güçlenen kaslar, bu dönemde ağır kardiyo egzersizlerine hazır hale gelmiş oluyor.

Konuşmamayı deneyin
Egzersiz uzmanları metabolizmayı hızlandırmak için konuşamayacağınız bir hıza çıkmanızı öneriyor. İki dakika boyunca hızınızı artırın ve konuşamayacak duruma gelin. Sonraki iki dakika ise hızınızı yavaşlatın.

Egzersiz Ağrılarınızı Hafifletin
Yoğun bir egzersiz programı süresince kaslarınızda acı, sertlik ve yorgunluk hissedebilirsiniz. İncinmeleri önlemek ve acısız spor yapmak için önerilerimize kulak verin. Esneme hareketleriyle kaslarınızı rahatlatın ve vücudunuzu spora hazırlayın. Yere sırtüstü uzanın, sağ dizinizi göğsünüze doğru çekin ve sola doğru uzatın. Sağ kolunuzu yana doğru açarken sağ omzunuzdan arkaya doğru bakın. Yoğun egzersiz sonrasında kas ağrılarını engelleyecek kas sulandırıcı ve gevşetici kullanın. Epsom tuzu ya da 250 ml deniz tuzu veya 500 ml kabartma tozu karışımı eklenmiş küvete uzanın. Kasları rahatlatan tuz aynı zamanda toksik maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Soğuk suyla duş alıp yanmaları azaltın. Ayrıca duş alırken sıcak ve soğuk su değişimi yaparak kendi kendinize hidroterapi uygulayabilirsiniz. Böylece kan dolaşımını artırmış olursunuz. Kaslarınızı masajla rahatlatın. Masaj, kas liflerini yumuşatıp ağrıları hafifletir