ZAYIFLAMAYA YARDIMCI BESİN TAKVİYELERİ

Yağların vücuttan atılmasını kolaylaştıran, iştah kontrolü sağlayan ve zor diyetlerde enerji veren besin takviyelerini kullanırken doktor ya da eczacınızın önerilerine kulak vermeyi ihmal etmeyin.

Zayıflama programlarının kişiye özgü planlanması gerektiği gibi, zayıflama ilaçlarının da doktorlar ve eczacılar tarafından önerilmesi gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü, diyet ve egzersiz programı tedavisine yanıt vermeyen kişilerin doktor, diyetisyen ve eczacı kontrolünde zayıflama ilacı kullanmalarını öneriyor. İlaçlara yanıt vermeyen vakalar ise cerrahi müdahaleyi gerekli kılıyor. Zayıflama ilaçlarının bir bölümü vücutta besin emilimini azaltırken, bir başka bölümü de iştah mekanizmalarını bastırarak etkinlik sağlıyor.

Orlistat: Diyet, egzersiz ve kilo kontrolü tedavilerini içeren bir programın tamamlayıcı bir parçası olup, besinlerden bağırsağa ulaşan yağların vücuttan hızla atılmasını sağlıyor. Böylece yediğimiz gıdalardaki trigliseridler emilime uygun yağ asitlerine dönüşmüyor. Emilim engellenmiş ve yağların atılımı yaklaşık % 30 artmış oluyor.

Psilyum: Lifli besinleri tüketirken bol su içmek sindirim sistemini hızlandırıyor. Suyla temas edince, çözünebilir lifler sünger gibi emici hale gelip yumuşuyor ve normal hacminin birkaç katı hacme ulaşıyor. Psilyum, çözünebilir lifleri bol miktarda içermesinden dolayı yumuşak ve nazik bir fırça görevi görüyor. Kalın bağırsağın kıvrım ve oyuklarına sıkışmış olan artık maddeleri parçalıyor ve yüzeyinde kaygan bir film tabakası oluşturuyor. Böylece atık maddelerin hareketini ve atılmasını kolaylaştırıyor.

Mate: Tüm dünyada obezite tedavisinde kullanan Mate, metabolizmayı hızlandırıp enerji veriyor. Vücuttaki yağ parçalayıcı enzimleri aktive ederek kilo kaybetmeyi kolaylaştıran bu besin, aşırı iştahı engelleyen özelliğiyle de diyet yapanlar için ideal.

Guarana: Yağ yakımını hızlandıran, yağların parçalanmasını ve vücuttan atılmasını sağlayan bu besin, kafein benzeri etkisiyle sinir sistemini uyararak metabolizmayı hızlandırıyor. Ayrıca enerjik ve aktif hissettirerek açlık duygusunu bastırıyor. Ananas: Ananas sapı, içeriğinde bol miktarda bulunan proteolitik bir enzim olan bromelain sayesinde, yağ hücrelerinin etrafını saran deforme olmuş kolajen dokuyu parçalıyor ve yağların açığa çıkmasına yardımcı oluyor. Selülit oluşumunu engelleyen ve bölgesel ödemi azaltan özelliğini de unutmamak gerek.

İnositol: Kolesterolü düşürmenin yanı sıra karaciğer rahatsızlıklarının önlenmesinde ve yağların karaciğerden atılmasında görev yapan inositol; sinir iletimi ve beyin fonksiyonlarının işlevselliği için de gerekli.

Krom: Krom takviyesi hem yağ kitlesinde azalma hem de kan şekerindeki ani dalgalanmaları önleyip, iştah kontrolünü sağlıyor. Sporcu beslenmesinde tercih ediliyor.

CLA (Konjüge Linoleik Asit): Kilo kaybından sonra kilonun tekrar geri alımını engelliyor. Araştırmalar ayrıca CLA ’nın depolanmış yağların kaslarda enerji kaynağı olarak kullanılmasına ve vücuttaki yağ miktarının azaltılmasına destek sağladığını gösteriyor.

Yeşil çay: Doğal yeşil çay, ekstresindeki EGCG ’nin (Epigallokateşin Gallat) vücutta metabolizma hızlandırıcı etkisiyle kalori yakımını hızlandırıyor. İçeriğindeki kafeinin uyarıcı ve diüretik etkileri olduğu da biliniyor. Sonuç olarak, kalorisi düşük diyetler sonucunda oluşan vitamin-mineral eksikliği kilo kontrolüne destek veren formülasyonlarla giderilebilir. Günlük olarak alınan yağ, protein ve karbonhidratların günün tüm öğünlerine eşit olarak bölünmesine, rutin egzersiz ve ilaç tedavisinin sıkı takibine ve porsiyonlara dikkat etmekte fayda var. Ayrıca doktor, eczacı, beslenme uzmanı veya bir diyetisyenin hazırlayacağı beslenme programıyla sağlıklı bir zayıflama programı uygulanabilir.